Kép forrása: pexels.com, készítette: Quang Nguyen Vinh

2024.12.22, Utolsó módosítás: 2025.03.08

Színegyensúly RGB CTL szkript az ART-ban

Az oldalon látható nyers fájl(ok) forrása (innen tölthető(k) le): signatureedits.com

Ebben a részben a Színegyensúly RGB CTL szkript használatával foglalkozunk.


Link: Helyi szerkesztés eszközcsoport - Színegyensúly RGB CTL szkript

Színegyensúly RGB

Nyissunk meg a szerkesztendő nyers fájlt a szerkesztőben (az ART alapértelmezett feldolgozási profiljával). Menjünk a Helyi szerkesztés lapra, aktiváljuk a Szín/Tónus korrekció eszközt, a Mód-nál válasszuk ki a Színegyensúly RGB-t.

ART Színbeli hasonlóság maszk

Ez a kép szinte kínálja, hogy maszkot készítsünk a ruhára, mert a ruhának olyan színe van, amely erősen különbözik a háttéren lévő színektől. Aktiváljuk a Színbeli hasonlóság maszkot, válasszuk ki a ruha színét. Nézzük meg a maszkot, és addig növeljük a Tartomány csúszka értékét, amíg a modellen kívül, nagyon kevés helyen meg nem jelenik a sárga szín, ahogy a fenti ábrán látjuk. Erre azért van szükség, hogy a maszk a lehető legjobban fedje a modellt.


Link: Helyi szerkesztés eszközcsoport - Színbeli hasonlóság maszk

ART ecsetmaszk

Aktiváljuk az ecsetmaszkot, kapcsoljuk be a Radír módot. Kattintsunk az átlátszatlanság csúszka melletti jobb szélső ikonra, melynek hatására megjelenik eddigi maszkunk. A fenti ábrán láthatóhoz hasonlóan az ecsettel fessük be azokat a részeket, amelyeknek nem kell a maszk részének lenniük. A modell száján, cipőjén, szoknyája alatt a lábán, lába körül a földön, a farakáson lévő sárgás elszíneződéseket kell eltüntetni. Ezután kapcsoljuk ki a maszk megjelenítését, és a Globális színesség csúszkával változtassuk meg a modell ruhájának a színét.


Link: Helyi szerkesztés eszközcsoport - Ecsetmaszk

ART színesség

A fenti ábrán néhány ruhaszín látható, amelyeket a csúszka különféle értékeinél kaptam (az értékek balról jobbra, illetve fentről lefelé a következők: -18,18; -48,66; -83,05; -126,06; -155,37; -180; 130,75; 28,73; 45,15). Úgy kell elképzelni, hogy a csúszka 0 (fokos) helyzetéhez képest a csúszka egyik szélső helyzetében -180 (fok) a csúszka értéke, másik szélső helyzetében +180 (fok). Ez azt jelenti, hogy a csúszka két szélső helyzeténél záródik a színkör, amely azt eredményezi, hogy a bal szélső, illetve a jobb szélső helyzetében azonos (zöld) színt találunk.

ART Kontraszt

A fentebbi ábra utolsó sorában látható zöld ruhás helyzetből indultam ki, és a Kontraszt csúszkát maximális értékre állítottam. Ennek eredménye látható a fenti ábrán.

ART Globális ragyogás

A fenti ábrát úgy kaptam, hogy a Kontraszt csúszka maximális értékén kívül a Globális ragyogás csúszkát is maximális értékre állítottam.

Állítsunk be egy bizonyos színű ruhát, és próbáljuk ki az összes csúszka hatását.

Nézzünk meg egy másik képet.

ART szerkesztő nézet

Nyissuk meg a képet szerkesztésre. A kép bal szélénél van egy világos folt. Ezt szeretnénk először eltüntetni.

ART Folt eltávolítása

A Részletek eszközcsoportban található Folt eltávolítása eszközzel egyszerűen eltüntethetjük. Nekem mindössze 4 folt kellett hozzá. Ezt láthatjuk a fenti ábrán.


Link: Részletek eszközcsoport - Folt eltávolítása eszköz

ART Kiegyenlítő világosság szerint

Menjünk a Helyi szerkesztés lapra, aktiváljuk a Szín/Tónus korrekció eszközt, a Módnál válasszuk ki a Kiegyenlítő világosság szerint lehetőséget. A cél legyen Világosság.


Link: Helyi szerkesztés eszközcsoport - Kiegyenlítő CTL szkriptek

ART Színbeli hasonlóság maszk

Készítsünk maszkot a háttérre. Aktiváljuk a Színbeli hasonlóság maszkot. Válasszuk ki a háttér színét. Nézzük meg a maszkot, és állítsuk be megfelelően a Tartomány csúszkát.

ART Ecsetmaszk

Aktiváljuk az Ecsetmaszkot, és Radír módban töröljük ki a maszkból a felesleges részeket. Ennek eredménye látható a fenti ábrán.

ART Kiegyenlítő világosság szerint

A Feketék és az Árnyékok csúszka értékét állítsuk -1-re, melynek hatására a háttér elsötétül.

ART korrekciós réteg

Hozzunk létre egy újabb korrekciós réteget.

ART Színegyensúly RGB

A Módnál válasszuk ki a Színegyensúly RGB lehetőséget.

ART maszk vágólapra másolása

Most a modellt szeretnénk maszkkal kiválasztani. Válasszuk ki az első korrekciós réteget. A Maszk felirat alatti bal szélső ikonra kattintva másoljuk a vágólapra a teljes eddigi maszkunkat. Válasszuk ki a második korrekciós réteget, és a Maszk felirat alatti második ikonra kattintva illesszük be a vágólapról maszkunkat. Jelöljük ba a Fordított lehetőséget, és kapcsoljuk be a Maszk megjelenítését. Ha akarjuk, leradírozhatjuk a maszkról a kép bal alsó sarkában látható részt, amely a képen fehéres színű. Én ezt nem tettem meg.

ART Színegyensúly RGB

Ezután próbálgathatjuk a Színegyensúly RGB csúszkáinak hatását. Mindenképp érdemes portrén is megtapasztalni a hatásukat. Az ábrán azt láthatjuk, hogy az Észlelési ragyogás korrekciónál a Középtónusok csúszkát 0,17-re állítottam.

Az előző ábrán látható beállítás eredménye látható a fenti ábrán.

ART Színegyensúly RGB

Ezután próbáljuk megváltoztatni a háttér színét. A háttérre az első korrekciós rétegen már van egy maszkunk. Felül válasszuk ki az első korrekciós réteget, és a Módnál a Kiegyenlítő világosság szerint helyett válasszuk ki a Színegyensúly RGB lehetőséget. Ekkor a fenti ábra szerint ismét az eredeti, kékes színű hátteret láthatjuk.

ART Színárnyalat eltolás

A Színárnyalat eltolás csúszkával kiválaszthatjuk a megfelelő színárnyalatot. Enyhén barnás hátteret választottam, mert az jól megy a modellhez.

A végeredményt a fenti ábrán láthatjuk.


RAW feldolgozás a gyakorlatban - tartalomjegyzék

Az ART szerkesztőeszközei - referencia kézikönyv magyarul

RAW feldolgozás - alapismeretek

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>