2024.12.20
A legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás meglévő kompakt (vagy bridge) gépünket használni közelfényképezés céljára. A legtöbb gép alkalmas valamilyen mértékben erre. Egy jó minőségű (jó optikájú, nagyobb érzékelőjű, kisebb felbontású, azaz kevesebb megapixeles) gép alkalmasabb lehet. Valódi makrofelvételek (1:1 vagy nagyobb leképezési arányú) készítésére általában önmagukban nem alkalmasak. Jó fényviszonyok között az olcsóbb típusokkal is elfogadható képet kaphatunk, legfeljebb a kapott felvétel nem lesz alkalmas levelezőlapnál nagyobb méretű papírkép készítésére. Szükség esetén jó fényviszonyokat vakuval teremthetünk.
A kompakt gépek rendelkeznek MACRO móddal, és ha ezt bekapcsoljuk, akkor a normál módnál kisebb távolságból készíthetünk fényképet, sok esetben akár egy-két centiméterre is megközelíthetjük a témát. Van olyan gép is, amelynél két fokozatban kapcsolhatjuk a makró módot, mégpedig van makró mód és szuper makró mód is, amely a normál makró módnál közelebbi távolságból teszi lehetővé a felvételkészítést.
Előnyös, ha a fényképezőgép rendelkezik képstabilizátorral. A legtöbb kis érzékelős kompakt fényképezőgép nem rendelkezik rekesz szerkezettel, ehelyett egy semleges szürke szűrőt alkalmaznak a fénymennyiség csökkentésére. ennek a szűrőnek azonban semmi hatása sincs a mélységélességre. A kis méretű érzékelővel azonban teljes rekesznyílással is nagyobb mélységélességet kapunk. A nagy fényerejű objektív kézből történő fényképezés esetén akár előny is lehet. Segítségével a bemozdulásmentes felvételhez szükséges rövid záridők elérhetők lesznek, cserében fel kell áldozni a nagyobb mélységélességből (a tág rekesz miatt).
A gyártók általában előnyként hirdetik azt, hogy fényképezőgépükkel akár egy vagy nulla cm-ről is lehet makró módban fényképezni. Ez azonban inkább hátrány, mint előny. A kompakt géppel sok esetben igen közel kell menni a témához a kellő leképezési arány elérése céljából, számos rovar ezt nehezen tűri, inkább elrepül. Az lenne a jó, ha távolabbról is kellő nagyításban tudnánk lefényképezni a témát.
Makró módban általában a legnagyobb látószögű állásban működnek a kompakt gépek, ezáltal a háttérből is sok kerül a képre, akár zavaró képelemek is.
Mire ad lehetőséget a jó kompakt vagy bridge fényképezőgép önmagában? Egy vagy több virágot, egy bimbót szépen lefényképezhetünk segítségével. Virágok, kis tárgyak fényképezéshez általában jól használhatók. Kis élőlények, rovarok fényképezésénél már nehezebb a helyzetünk, de kis szerencsével sikerülhet érdekes, szép képeket csinálni. Kompakt vagy bridzs gépek automatikus élességállítása általában jól működik közelfényképezéskor is.
Egyéb lehetőség híján használhatjuk a gép beépített vakuját is, alkalmazhatunk valamilyen lágyító előtétet (akár egy-két vékony réteget egy szétszedett papír zsebkendőből) vagy fényterelőt, amely lágyítja és a témára irányítja a vaku fényét. Lágyítás céljára igen jól használható az olcsó háztartási papír törlőkendő is.
Az alábbi képek manipulálatlanok, úgy láthatjuk őket, ahogyan a fényképezőgépből "kijöttek".
Nézzünk meg néhány képet, amelyek egyszerű, mindössze 2 MP-es Canon Powershot A40 fényképezőgéppel, bármiféle segédeszköz nélkül készültek, és szintén manipulálatlanok. Ez a gép (és sok más kompakt és bridzs gép) nem tartalmaz rekesz szerkezetet, helyette semleges szürke szűrő csökkenti az érzékelőre jutó kép fényességét, a szűrő azonban a mélységélességre semmilyen hatással sincs. Ezzel a géppel mindig teljes rekesznyílással fényképezünk. Láthatjuk, hogy bizonyos mértékig a legegyszerűbb gépek is alkalmasak közelfényképezésre, azokkal is szép képeket készíthetünk.
Írok még néhány mondatot a fentebb említett rekesz szerkezet nélküli kompakt fényképezőgépekről. Ha olyan kompakt gépünk van, amelybe nincs írisz blende (rekesz szerkezet) beépítve, akkor nem tudjuk a rekesszel a mélységélességet változtatni. Számos ilyen gép van, amelyekbe rekesz szerkezet helyett egy semleges szürke (ND) szűrő van beépítve, amely vagy be van iktatva a fény útjába, vagy nincs. Ha be van iktatva, akkor két-három fényértéknyivel csökkenti a fény erősségét. Az ilyen gépet arról ismerhetjük fel, hogy ha manuális módba kapcsoljuk, akkor mindig csak két "rekeszérték" közül választhatunk (hogy melyik kettőt választhatjuk az a zoom állástól, azaz az objektív fényerejétől függ), azaz a szűrő vagy be van iktatva a fény útjába, vagy nincs.
Közelfényképezés - Tartalomjegyzék