2024.12.20
Az objektív alapesetben egy nagy méretű témáról kis méretű képet vetít az érzékelőre, azaz kicsinyít. Ha az objektívet megfordítjuk, akkor nagyítani fog, azaz kis tárgyról fog nagy képet vetíteni az érzékelőre.
Az objektív fordítva történő használatához úgynevezett fordítógyűrűre van szükség. Ennek egyik végén menet van, amelyet az objektív elején található szűrőmenetbe csavarunk, a másik végén pedig bajonett található, melynek segítségével a vázhoz rögzíthetjük az objektívet.
Ha a Canon kit objektívet szeretnénk fordítva használni, akkor abba a problémába ütközünk, hogy a fordítógyűrű használatával nem valósul meg az elektromos kapcsolat az objektív és a váz között, és emiatt a rekesz sem működik. Ha manuális objektívet használunk, akkor nincs ilyen probléma.
Nagy látószögű objektív használatával a nagyítás nagyobb lesz, teleobjektív használatával pedig kisebb, ezért inkább normál vagy nagy látószögű objektívvel érdemes kísérletezni. Azaz leginkább 24 - 50 mm tartományba eső gyújtótávolságú objektívvel kapjuk a legjobb eredményt. A kisebb gyújtótávolságú objektív eredményezi a nagyobb nagyítást.
Fordított objektívvel igen kicsi (néhány cm) lesz a munkatávolság, általában 1x-esnél nagyobb a nagyítás (például 1,5 - 2x-es), és emiatt igen kicsi a mélységélesség.
A fordított objektívet sokan jó eredménnyel használják. Nem minden objektívvel kapunk jó eredményt, ki kell kísérletezni, hogy mely objektívvel kapunk szép, éles, részletgazdag képet. Felhasználhatjuk az interneten található tapasztalatokat is. Többen például régebbi, manuális Canon 50 mm-es objektívet használnak.
Közelfényképezés - Tartalomjegyzék