2024.12.20
Közelképeket arra alkalmas meglévő objektívünkkel is készíthetünk, nem feltétlenül van szükségünk makroobjektívre. Mint már említettem, közelfényképezésről az 1:10, vagy 1:20 leképezési aránytól beszélünk. Ez 0,1x-es, vagy 0,05x-os, illetve ezeknél nagyobb nagyítást jelent. A legtöbb objektív önmagában is alkalmas legalább ilyen nagyítás elérésére, ezáltal közelfényképezés céljára is. Közgyűrűk és előtétlencsék használatával fokozhatjuk az elérhető maximális nagyítást. Minél kisebb távolságra állítható élesre az objektív, annál nagyobb nagyítás érhető el. A kis élességállítási távolság tehát nagyon előnyös. Az itt látható mintaképek legtöbbje manipulálatlan, amely ettől eltér, azt a képaláírásban jelzem.
Bizonyos esetben a cserélhető objektíves fényképezőgépek, például a DSLR vagy a MILC gépek kit objektívje is alkalmas lehet közelfényképezésre, bár makrózásra önmagában már nem. Nézzük meg, hogy milyen adatokat ad meg ezzel kapcsolatban a gyártó, és azok mit jelentenek a gyakorlatban.
Jó példa a Canon APS-C érzékelőjű DSLR gépek esetén a Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS STM kit objektív, amelyhez a gyártó a következő közelfényképezéssel kapcsolatos adatokat adja meg:
Ez a kit objektív az érzékelő síkjától már 25 cm távolságra is élesre állítható, és ekkor a maximális, 55 mm-es fókusztávolság beállításával 0,36x-os nagyítást kapunk. Azaz a leképezési arány nagyobb, mint 1:3. Ez azt jelenti, hogy a lefényképezendő téma valós nagyságának egyharmadánál kissé nagyobb a képérzékelőre vetített kép nagysága. A Canon APS-C képérzékelő hosszabb oldala körülbelül 21,5 mm, amelyet körülbelül 60 mm-es téma teljesen kitölt. A kit objektívvel tehát már önmagában is szép közelképeket készíthetünk.
Lehet használni 12 mm-es vagy 25 mm-es közgyűrűvel, de csak f=55 mm állásban, mert f=18 mm-nél nem kompatibilis a közgyűrűkkel az objektív. 12 mm széles közgyűrűnél az élességállítás közeli határa 209 mm, a távoli 382 mm lesz a képérzékelő síkjától mérve, a nagyítás pedig 0,65x-os, illetve 0,23x-os. 25 mm széles közgyűrűnél az élességállítás közeli határa 201 mm, a távoli 270 mm lesz, a nagyítás pedig 1x-es, illetve 0,51x-es. Tehát 25 mm-es közgyűrűvel elérhető az 1x-es nagyítás.
Használhatunk 4 dioptriás, 250 mm fókusztávolságú Canon 250D előtétlencsét, valamint 2 dioptriás, 500 mm fókusztávolságú Canon 500D előtétlencsét, ezek az objektív bármilyen fókusztávolságánál használhatók.A 250D lencsével 0,08-0,52x-es nagyítás érhető el, az 500D lencsével pedig 0,04-0,44x-es.
Más gyártmányú közgyűrű és előtétlencse is használható, de a gyártó természetesen a saját termékét ajánlja. A korábban ismertetett Raynox előtétlencsék kiváló minőségűek. A korábban ismertetett, illetve ahhoz hasonló közgyűrűk sokkal olcsóbbak a Canon termékeinél, és ugyanúgy megteszik. Műanyag közgyűrűvel nagyon nehéz objektívet ne használjunk. Az itt példaként tárgyalt objektívek azonban könnyűek, a teleobjektív a legnehezebb, 400 g.
A kit objektív már alkalmas lehet érdekes képek készítésére, bár többnyire arra önmagában nem, hogy kis rovarokat nagy nagyítással fényképezzünk. Lássunk néhány, a Canon EF-S 18-55mm f/3,5-56 IS kit objektív különféle változataival készült képet.
Az utolsó két képen, amelyek közgyűrűvel készültek, teljes felbontásban nézve jól megfigyelhetjük, hogy mennyire pici a mélységélesség.
Meglévő, jó minőségű teleobjektívünket is jó eredménnyel használhatjuk közelfényképezésre, főleg ha az kellően kis távolságra élesre állítható. Példaként nézzük meg a már 0,85 m távolságra élesre állítható, Canon APS-C vázakhoz alkalmas Canon EF-S 55-250mm f/4,0-5,6 IS STM teleobjektív makró képességeit.
A gyártó a következő közelfényképezéssel kapcsolatos adatokat adja meg:
A táblázatot hasonlóképpen kell értelmezni, mint a kit objektívnél látottat.
Az objektívet kiegészítők nélkül használva, f=250 mm állásban, a képérzékelőtől mérve 0,85 m-re lévő téma esetén a nagyítás 0,29-szeres. Ez ugyan kissé kisebb, mint a kit objektívnél volt, azonban ezt 0,85 m-es tématávolságnál tudja az objektív, ami nagy előny.
A táblázatban látható, (a gyújtótávolsághoz képest) rövid közgyűrűkkel nem érhető el az 1x-es nagyítás, ahhoz f=55 mm állásban is hosszabb közgyűrű kellene. A 4 dpt-s előtétlencsével elérhető az 1x-es nagyítás. Természetesen az ismertetett Raynox előtétlencséket használhatjuk ezzel az objektívvel is. Ha nagyítást szeretnénk számolni (pl. előtétlencséhez), ezzel az objektívvel (és egyéb zoom objektívekkel is) vigyázni kell, mert például f=250 mm állásnál 0,85 m-re állítva az élességet a valós gyújtótávolság csak körülbelül 148 mm, azaz jelentősen eltér a névlegestől. Nem tudhatjuk, hogy az objektív egy adott beállítása esetén mekkora a valós gyújtótávolság. A zoom objektívek valós gyújtótávolságának végtelen élesség beállításakor kell a tűrésen belül egyeznie a névleges gyújtótávolsággal. Az objektívek gyújtótávolság skáláján is a végtelen élességhez tartozó gyújtótávolság-értékek vannak feltüntetve. Közelfényképezéskor azonban nem végtelenre, hanem igen közelre állítjuk az élességet.
Nézzünk néhány Canon EF-S 55-250mm f/4,0-5,6 IS STM objektívvel, illetve elődjével (IS II) készült közelképet:
Természetesen akár mai, akár régebbi fix gyújtótávolságú objektívekkel is jó eredményt érhetünk el, és azokhoz is használhatunk előtétlencsét és közgyűrűt. Erről részletesebben itt nem írok, az előző részekben láthattunk ilyen objektívekkel készített képeket is.
Közelfényképezés - Tartalomjegyzék