2024.12.24
Elég ritka objektív, az ára sem túl alacsony (kb. 40-50000 forint).
A 28mm-es Vivitar objektívnek nagyon sok változata van, amelyeknek eltérő az optikai és mechanikai felépítése, és amelyeket más és más gyártók gyártottak. Állítólag ez a változat a legjobb, amelyet itt bemutatok. Ha pontosan ugyanilyen objektívet szeretnénk vásárolni, akkor a nameplate-en (frontlencse körüli gyűrűn) pontosan ugyanolyan feliratnak kell szerepelnie, mint amilyen a fenti ábrán látható, semmilyen eltérés sem megengedett. Ha pl. 1:2.0 helyett 1:2 szerepel, az már másfajta objektív. A gyártási sorozatszám első két karakterének 28-nak kell lennie, amely jelzi, hogy az objektívet a Komine gyártotta.
Főbb jellemzői:
Optikai felépítése: 8 elem 8 csoportban, lebegő elemekkel. A lebegő elemek azt jelentik, hogy a lencsehibák csökkentése érdekében az élességállítás során egy vagy több lencse elmozdul a többihez képest.
Kissé furcsa objektív, amelynek egyediségét a nagyon szép háttérelmosása és a szép képi összhatása adja. A kép közepén rekeszelés nélkül is éles, rekeszelve javul az élesség, nagyon éles lesz. A képmező szélénél azonban az APS-C érzékelő és a szűkebb rekesz ellenére is jól látható életlenedés tapasztalható. Ezt minden bizonnyal képmezőelhajlás okozza. A lenti városképnél ezt meg is figyelhetjük. Full frame érzékelőn ez még fokozottabban jelentkezik. A háttérelmosás minden tématávolságnál nagyon szép. A színhiba főleg a kép szélei felé egyáltalán nem elhanyagolható. A képmező közepén tapasztalható élessége, a közelre élesre állíthatósága és a szép, krémes háttérelmosása teszi vonzóvá számomra. Az elérhető nagyítási arány 1:5.
Az alábbi képeken azt nézhetjük meg, hogy 12 MP-es, illetve nagy felbontású, 24 MP-es vázon hogyan teljesít az objektív.
Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék