2024.10.25

Vakuk szinkronizálása

Továbbra is digitális tükörreflexes vázakkal, illetve ahhoz alkalmas eszközökkel foglalkozunk. Sokszor több külső vakut használunk a téma megfelelő megvilágítása érdekében. A villanást általában a fényképezőgép kezdeményezi. Hogyan biztosíthatjuk a kapcsolatot a fényképezőgép és a vakuk között úgy, hogy a külső vakuk a megfelelő pillanatban villanjanak? Erről lesz szó a továbbiakban. Ez a téma nagyon szerteágazó, többféle rendszer, kioldó, vezérlő, és vaku létezik. Reményeim szerint az itt ismertetettek alapján már könnyebb lesz kiigazodni más eszközök, más rendszerek tekintetében is.

Ne feledkezzünk el a kompatibilitásról, főleg rendszervakuk és azok vezérlői tekintetében, de más esetben se. A különböző gyártmányú egységek nem biztos, hogy kompatibilisek egymással, vásárlás előtt erről mindig alaposan meg kell győződni.

A fényképezőgép beépített vakuja automata vaku abban az értelemben, hogy együttműködik a fényképezőgép többi részegységével a helyes expozíció biztosítása érdekében, és a helyes expozíció megállapítása automatikusan történik. Ennek érdekében elővillanást (mérővillanást) produkál. Bonyolíthatja a helyzetet, hogy kevés fényben történő élességállításhoz egyes fényképezőgépek a beépített vaku által kibocsátott villanás-sorozatot használják, és előfordul villanás-sorozat vörösszem csökkentésként is. A beépített vaku, vagy a fényképezőgépre helyezett, közvetlenül a témára irányuló külső vaku fénye nem szép, leginkább indirekt villantásra vagy derítésre használható.

Sokkal jobb eredmény érhető el a fényképezőgéptől elválasztott vakuval, illetve vakukkal. A kérdés az, hogy ha a külső vakukat nem a fényképezőgép vakupapucsába helyezzük, hanem valamilyen talpon vagy állványon helyezzük el őket a fényképezőgéptől távolabb, akkor hogyan biztosíthatjuk, hogy a vakuk elvillanjanak, illetve a villanás a megfelelő pillanatban történjen?

Erre alapvetően két módszer áll rendelkezésre: vezetékes és vezeték nélküli. A vezetékes kioldást stúdión kívül már alig használják, pedig olcsó és megbízható módszer, és bizonyos esetekben van létjogosultsága. Vezetékes szinkronizáláskor csak a vakuk elvillantásról beszélhetünk, vezetékes vezérlés nem szokott előfordulni. Vezeték nélküli szinkronizálásnál kioldásról, illetve vezérlésről is beszélhetünk. Vezérlés esetén a vezérlőt rendszerint a fényképezőgép vakupapucsába helyezzük, a vakuk üzemmódját és egyéb paramétereit a vezérlőn állíthatjuk be. Ez azért jó, mert nem kell mindig odamennünk a vakukhoz, ha valamit módosítani szeretnénk a beállításokon. A fényképezőgép a vezérlőn keresztül villantja el a vakukat. Kioldás (elvillantás) esetén nincs lehetőség a vakuk paramétereinek távolról történő állítására, hanem minden egyes vakuhoz oda kell mennünk, és a vakun kell beállítanunk a kívánt változtatást. A kioldók alapvetően a vakuk elvillantására szolgálnak.

Vezeték nélküli kioldás és vezérlés

Háromféle módon valósulhat meg:



Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>