2024.10.25
Rendszervakuk
A rendszervakuk TTL üzemmóddal rendelkeznek, és egy adott gyártó rendszerén belül használhatók, nem kompatibilisek más gyártók rendszerével. Multi vagy M módban azonban általában középérintkezős vakuként (fényképezőgép rendszertől függetlenül) használhatók.
Yongnuo YN568EX II Canon rendszervaku
A Yongnuo YN568EX II egy E-TTL-II kompatibilis, motoros zoommal rendelkező Canon rendszervaku. A zoom 24-105 mm tartományban működik, és manuálisan vagy automatikusan állítható. A manuális beállítás a vaku menüjében történő beállítást jelenti. Sugárzási szöge motor segítségével állítható, az megegyezhet 24, 28, 35, 50, 70, 80, 105 mm ekvivalens gyújtótávolságú objektív látószögével. Automatikus zoom beállítása esetén ha a vázon van a vaku, és zoomolunk az objektíven, akkor az objektív látószögét automatikusan követi a vaku sugárzási szöge. Ennek működéséhez természetesen elektronikát tartalmazó objektív szükséges, amely kommunikál a vázzal.
Kulcsszáma 105 mm zoom állásban és ISO 100 érzékenységen a gyártó által megadott adatok alapján 68 m.
Yongnuo YN568EX II Canon E-TTL-II rendszervaku
A vaku reflektora oldalirányban 0...270 fokos szögben fordítható el, függőlegesen -7 ... +90 fokos szögben billenthető, 0 fok felel meg a vízszintes állásnak, de közeli témákhoz 7 fokkal ez alá is billenthető.
Elöl a SLAVE módokhoz szükséges fényérzékelő, alatta pedig az autófókusz segédfényt sugárzó LED található.
Beépített, kihúzható fényterelő lappal és nagy látószögű előtéttel rendelkezik. Ha a nagy látószögű előtétet kihúzzuk és a reflektor elé fordítjuk, akkor automatikusan a legnagyobb látószögre állítja a zoomot. Ekkor a vaku sugárzási szöge megfelel körülbelül 14 mm ekvivalens gyújtótávolságú objektív látószögének. Ha az előtétet visszatoljuk, akkor automatikusan visszaáll az előző zoom beállításra.
A vaku oldalán PC szinkron csatlakozó, külső áramforrás csatlakozó, és 1/4"-os állványmenet található. A másik oldalon pedig egy USB aljzat van, amely a firmware frissítését teszi lehetővé.
A vaku fémből készült vakutalppal rendelkezik, a kommunikációs érintkezők, a középérintkező, és a tüske is megtalálható, amely a rögzítéskor kiemelkedik.
Üzemmódok:
- E-TTL üzemmód: A vaku támogatja a Canon E-TTL vakuvezérlést. Ha a vakut felhelyezzük fényképezőgépünkre, akkor a vaku együttműködik a fényképezőgéppel, a vaku beállításain változtathatunk a vakun vagy akár a fényképezőgép menüjében is, és TTL módban a vaku teljesítményét a fényképezőgép mérővillanással történő vakufénymérés segítségével automatikusan szabályozza. Lehetőségünk van expozíció-kompenzációra +/- 3 fényérték tartományban, 1/3 fényérték lépésközzel. Készíthetünk vaku expozíció sorozatot is, 0-3 fényérték lépésközzel, 1/3 fényérték lépésközzel állíthatóan.
- Manuális (M) üzemmód: Szokásos manuális mód fényteljesítmény-szabályozási lehetőséggel. Ebben a módban a vaku fényteljesítménye 1/1...1/128 között állítható 1/3 fényértékenként.
- Multi üzemmód: Segítségével sötét környezetben a gyors mozgás fázisait egy képen örökíthetjük meg. Ilyenkor a vaku stroboszkópszerűen többször egymás után villan. A villanások száma 1 és 100 közötti, a villanások frekvenciája 1 és 100 Hz közötti lehet. A villanások intenzitása természetesen kisebb, mint egy villanás esetén, mert a kondenzátorban tárolt energia több villanás között oszlik meg, legfeljebb 1/4 fényteljesítményt használhatunk.
Szinkron módok, vezérlési lehetőségek:
- PC csatlakozó: A vakun megtalálható a bemenetként használható PC csatlakozó, amelynek segítségével a vaku manuális vagy multi üzemmódban PC szinkronkábel segítségével elvillantható. Ez csak elvillantja a vakut, semmilyen egyéb kommunikáció nem történik, a kábel segítségével csak rövidre zárhatjuk a vaku középérintkezőjét és a szélső érintkezőt.
- HSS szinkron: Nagy sebességű szinkronizálás. HSS szinkron esetén a vakuval rövid, akár 1/8000 s záridővel is fényképezhetünk. Ezt úgy érik el, hogy az expozíció alatt egymás után sok villanás történik, azaz végig villog a vaku, és ezáltal mindvégig megvilágítja a témát, amíg a redőnyzár keskeny rése végigvonul az érzékelő előtt. Egy villanás erőssége természetesen jóval kisebb lehet, mintha a vaku csak egyet villanna. Ez a mód jelentősen fogyasztja az akku energiáját.
- S1 és S2 optikai kioldás: A vaku manuális üzemmódja esetén vezeték nélküli kioldás történik, az S1 vagy S2 módba kapcsolt vaku egy másik vaku fényére elvillan. S1 mód esetén az első, S2 mód esetén a második villanásra villan a vaku. S2 mód esetén az első villanás után rövid időn belül be kell következnie a második villanásnak. Ennél a vakunál S1 és S2 módban is van lehetőség HSS szinkronra.
- MASTER/SLAVE optikai vezérlés: Ez teljesen más, mint az S1 és S2 kioldás. Ez rendszervakuk vezeték nélküli vezérlését jelenti, nemcsak a kioldásukat. Egy, a fényképezőgépen lévő rendszervaku lesz a MASTER (mester, vagy más néven COMMANDER, azaz parancsnok) vaku, és a többi vaku mindegyike SLAVE (segéd) vaku lesz. Ez a vaku lehet Canon rendszerben MASTER vaku, illetve Canon vagy Nikon rendszerben SLAVE vaku. Általánosságban elmondható, hogy MASTER vakuként nem minden rendszervaku használható, csak bizonyos típusok. Ez a vaku azonban alkalmas erre a célra. Négy kommunikációs csatornát képes kezelni (CH1, CH2, CH3, CH4) és három csoportot (A, B, C). Ezekről később lesz részletesebben szó.
- Szinkron az első redőnyre, szinkron a második redőnyre: A vakuszinkron záridőnél hosszabb záridő alkalmazása, valamint mozgó téma esetén van jelentősége a digitális fényképezőgépeknél elérhető "szinkron az első redőnyre" és a "szinkron a második redőnyre" lehetőségeknek. Az első esetben a vaku akkor villan, amikor az első redőny éppen lefutott, míg a második esetben közvetlenül azelőtt, mielőtt a második redőny elindul. A szinkron az első redőnyre az alapértelmezett beállítás.
Ez a vaku alkalmas nagy sebességű folyamatos felvételkészítésre is.
A vaku nem minden lehetőségéről ejtettem szót, csak a fontosabb tulajdonságairól, hogy lássuk egy TTL rendszervaku lehetőségeit. Akit részletesebben érdekel a téma, utána tud olvasni az interneten.
Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék
Oldal tetejére
Főoldal