2024.10.25

Vezetékes kioldás

Először középérintkezős vakuk (vagy manuális üzemmódú rendszervakuk) vezetékes kioldásáról (elvillantásáról) lesz szó. A vezetékes kioldás ódivatúnak tűnhet, azonban ha néhány vakut kell elvillantanunk valamilyen „letisztult” környezetben, akkor jó, megbízható, és olcsó megoldás lehet. Nem véletlenül alkalmazzák fotóstúdiókban. Letisztult környezeten azt értem, hogy nem mászkálnak emberek, akiket zavarnak a vezetékek, esetleg eleshetnek a vezetékekben. Ilyen lehet, ha otthon, szobában csendéletet, ételképeket, termékfotókat készítünk, vagy modellt fényképezünk.

A kioldás legnagyobb hátránya az, hogy ha valamelyik vakun állítani szeretnénk valamit (sugárzási szöget, fényteljesítményt, üzemmódot), akkor azt csak a vakun tehetjük meg, tehát mindig oda kell mennünk a vakuhoz.

Egyszerű, csak középérintkezővel rendelkező vaku esetén csak a középérintkezőt és a szélső érintkezőt kell összeköttetésbe hozni a fényképezőgéppel, mert a fényképezőgép a középérintkező és a szélső érintkező rövidre zárásával indítja a villanást. Általában a manuális (M) módba kapcsolt rendszervakuk is ugyanígy elvillanthatók. Erre a célra úgynevezett PC szinkronkábelt használunk, amely az alábbi ábrán látható.




Lehetséges, hogy fényképezőgépünkhöz 2,5 mm-es jack dugóval is csatlakoztathatjuk a vakut, ebben az esetben olyan PC szinkronkábelt kell beszereznünk, amelynek egyik végén jack dugó található. Ha nincs ilyen lehetőség, akkor a fényképezőgép vakupapucsánál valamilyen adaptert kell használni annak érdekében, hogy a szinkronkábelt csatlakoztatni tudjuk, például a lenti ábrán látható Seagull SC-2 középérintkezős adaptert.



Seagull SC-2 középérintkezős adapter

A fenti ábrán látható adapter talpán csak középérintkező és oldalsó érintkező található, az oldalán pedig PC csatlakozó van. Ez nem tartalmaz semmilyen elektronikát, a belsejében a megfelelő pontok vezetékkel vannak összekötve egymással. A vakuk egy részéhez közvetlenül is lehetséges csatlakoztatni PC szinkronkábelt, más esetben nincs erre szolgáló aljzat. Ekkor egy SC-2 adapter vakupapucsába kell helyezni a vakut, és ehhez kell csatlakoztatni a kábelt. Napjainkban inkább a JJC JSC-2 adapter érhető el 3000 forint körüli áron, amely a Seagull-hoz teljesen hasonló. Ezeket és az ehhez hasonló adaptereket középérintkezős adaptereknek fogom a továbbiakban nevezni, mert a legtöbb esetben az a fő funkciója, hogy a fényképezőgép váz vakupapucsától csak a középső érintkező jelét továbbítsa az adapter tetején található vakupapucshoz, a többit ne, és az adapter vakupapucsába helyett rendszervaku kommunikációs érintkezőit szigetelje el a váz vakupapucsán található kommunikációs érintkezőktől a hibás működés vagy a működésképtelenség megakadályozása céljából. Használatáról később olvashatunk.

A különböző eszközökön lévő PC csatlakozókról tudni kell, hogy az kimenetként vagy bemenetként funkcionálhatnak. A vakukon bemenetként funkcionál, a vaku várja a kábelen érkező, villantást indító jelet. A vakuhoz csatlakoztatott PC kábel másik végét emiatt kimenetként funkcionáló PC csatlakozóba kell dugni, amely képes a kábelen keresztül elindítani a villanást. Például kimenetként funkcionál a középérintkezős adapteren található PC csatlakozó, ha az adaptert a váz vakupapucsába helyezve használjuk. Ha egy másik középérintkezős adaptert egy vaku kihelyezőtalpra rögzítünk, és vakupapucsába egy vakut helyezünk, akkor a középérintkezős adapteren található PC csatlakozó bemenetként szolgál. Ha PC szinkronkábellel összekötjük a fényképezőgépen lévő adapter kimenetként szolgáló PC csatlakozóját a kihelyezőtalpon lévő adapter bemenetként működő PC csatlakozójával, akkor exponáláskor a vaku villanni fog.



A fenti ábrán olcsón megvalósítható megoldást láthatunk. Ha egy vakut szeretnénk használni a fényképezőgéptől távolabb elhelyezve, akkor azt egy középérintkezős adapter és PC szinkronkábel segítségével csatlakoztatjuk fényképezőgépünkhöz. Ha a vakun nincs PC csatlakozó, akkor szükségünk lesz egy második középérintkezős adapterre is a vaku "alá". A kábelt a kék vonal jelképezi. Ha két vakura van szükségünk, akkor a második vakut S1 módba kapcsoljuk, és azt az első vaku fénye villantja el. Mindkét vaku középérintkezős vaku, amelynek a fényteljesítménye szabályozható. Természetesen tetszőleges számú S1 módba kapcsolt külső vakut használhatunk.

Ha vezetékkel csatlakoztattuk a külső vakut a fényképezőgéphez, akkor – ha a fényképezőgép menüjében engedélyezve van – a vaku villanni fog. Középérintkezős külső vaku használata sok esetben csak a fényképezőgép manuális (M) üzemmódjában lehetséges, egyéb üzemmódokhoz rendszervakura lehet szükség, mert a fényképezőgép ezekben az üzemmódokban nem villantja el az egyszerű vakut.

Rendszervaku fényképezőgéphez történő csatlakoztatására is gyártanak kábelt, amely TTL jelek átvitelére is alkalmas. Ilyen látható az alábbi ábrán:



Canon TTL szinkronkábel

Ennek az a jellegzetessége, hogy a fényképezőgép vakupapucsánál lévő valamennyi érintkezőt összeköti a vaku megfelelő érintkezőjével, mintegy „meghosszabbítja” a fényképezőgépen lévő vakupapucs érintkezőit. Az ábrán a jobb oldalon látható egységet kell a fényképezőgép vakupapucsához csatlakoztatni, a vezeték másik végén lévő vakupapucsba pedig a rendszervakut kell rögzíteni. Ennek az alján állványmenet is található, amelynek segítségével állványra rögzíthetjük a külső vakut. A kábel segítségével ugyanúgy TTL módban használhatjuk a vakut, mintha a fényképezőgép vakupapucsába lenne helyezve. Ilyen szinkronkábelt az általunk alkalmazott rendszerhez kell vásárolni, mert az egyes rendszerek csatlakozásai eltérőek. Így csak egy darab, a fényképezőgéptől távolabb elhelyezett TTL rendszervakut használhatunk, több rendszervakut nem szokás vezetékkel a fényképezőgéphez csatlakoztatni. Ennek leginkább az a célja, hogy a vakut kezünkkel oldalra el tudjuk tartani a fényképezőgéptől.

Ez a kábel nem olcsó, és nem is feltétlenül van szükségünk rá.



Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>