2024.10.25
A fényképezőgépen egy MASTER (mester, vagy más néven COMMANDER, azaz parancsnok) vaku található, távolabb helyezkednek el a SLAVE (segéd) vakuk. A MASTER vaku fényét észlelve fognak elvillanni a SLAVE vakuk. A segédvakuknak rendelkezniük kell S1 és S2 szinkronmóddal, és szabályozható fényteljesítményű, középérintkezős vakuk legyenek, manuális (M) üzemmód beállításával. Természetesen lehetnek rendszervakuk is, M üzemmódban, S1 vagy S2 szinkronmód alkalmazásával, középérintkezős vakuként használva. Ezt nem fogom mindig ismételgetni.
Középérintkezős manuális üzemmódú vakukról van szó, ezért S1 és S2 szinkronmód esetén csak a vakuk vezeték nélkül történő elvillantása történik meg. Ez azt jelenti, hogy minden beállítást magán a vakun kell elvégeznünk, távolról ezt nem tudjuk megtenni.
Az ábrán láthatunk egy MASTER vakut és három SLAVE vakut. A MASTER vaku fényét észlelve fognak elvillanni a SLAVE vakuk. A SLAVE vakuk száma tetszés szerinti lehet. MASTER vakunak tulajdonképpen bármilyen vaku megfelel. Lehet a fényképezőgép beépített vakuja, vagy fényteljesítmény-szabályozási lehetőséggel rendelkező középérintkezős vaku, vagy akár rendszervaku is.
Ha mérővillanás történik, akkor a segédvakukat S2 módba kell állítani annak érdekében, hogy a mérővillanásra ne villanjanak el.
Amennyiben a MASTER vaku manuális üzemmódba kapcsolt vaku, amely csak egyet villan, akkor a segédvakukat S1 módba kell állítani.
MASTER vakunak és SLAVE vakuknak is legjobbak az S1/S2 móddal rendelkező középérintkezős vakuk, amelyeknek a fényteljesítménye szabályozható. Természetesen manuális módba kapcsolt rendszervakuk is ugyanúgy megfelelnek erre a célra. A MASTER vakunak nem feltétlenül kell alkalmasnak lennie S1/S2 módra.
Mivel bármelyik vaku akár egyszerű középérintkezős vaku is lehet, ezért az itt ismertetett kioldási mód egyáltalán nem kötődik egyetlen gyártó rendszeréhez sem. A vakuk bármilyen gyártó termékei lehetnek. A MASTER vakunak felszerelhetőnek kell lennie a váz vakupapucsába, és a vázzal elvillanthatónak kell lennie. A SLAVE vakuknak rendelkezniük kell S1/S2 szinkron móddal.
A „MASTER” és „SLAVE” vaku kifejezések csak a vakuk elvillantása szempontjából bírnak jelentőséggel. A MASTER vakunak nem feltétlenül kell a főfényt is szolgáltatnia, azt általában valamelyik segédvaku szolgáltatja. Az a jó, ha a MASTER vaku villanása csak kevéssé járul hozzá az expozícióhoz.
Ha beépített vakunkat vagy a fényképezőgépre helyezett külső vakut használunk MASTER vakuként, akkor gondoskodni kell arról, hogy a vezérlő vaku mérővillanáson és a fő villanáson kívüli egyéb villanásait tiltsuk le. Például egyes fényképezőgépek vörösszem csökkentő fényforrásként a beépített vaku villanásait használják, vagy kevés fényben élességállításhoz a beépített vagy a külső vaku villanásait alkalmazzák segédfényként. Ezeket kapcsoljuk ki.
Ha azt szeretnénk, hogy a MASTER vakuként használt beépített vaku vagy külső TTL MASTER vakunk fénye csak kevéssé járuljon hozzá az expozícióhoz, alkalmazzunk mínusz irányú vaku expozíció-kompenzációt. De a kompenzáció ellenére a SLAVE vakuknak az elejükön vörös plexi alatt lévő fényérzékelőjük segítségével érzékelniük kell a MASTER vaku fényét. Emiatt előnyösebb, ha a segédvakuk reflektora forgatható, mert akkor az elejükön lévő fényérzékelő a MASTER vaku felé fordítható. De főleg beltérben nem kell feltétlenül a MASTER vaku felé fordítani a segédvakukat, működésükhöz elég lehet a MASTER vaku falakról vagy a témáról visszaverődő fénye is. Kültéren jóval kisebb a hatótávolság, és az is előfordulhat, hogy a segédvakuk nem érzékelik kellő biztonsággal a MASTER vaku fényét.
Mint látjuk, a fényteljesítmény-szabályzós vakuk minden pozícióba megfelelnek. Egy-két próbafelvétellel beállíthatjuk a vakuk fényteljesítményét, és ezután már pontosan exponált képeket kaphatunk, a vakuk jól reprodukálhatóan azonos fényteljesítményt adnak. Amatőr szinten legfeljebb két-három vakut használunk egyszerre, ezekkel jól elboldogulhatunk. Nem véletlenül olyan népszerűek ezek a manuális vakuk, segítségükkel olcsón juthatunk jól használható rendszerhez, csak meg kell tanulni használni őket.
Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék