2024.10.25

A Yongnuo rádiós rendszer elemei, kommunikációs protokollok

Ebben a részben megismerkedünk a Yongnuo itt ismertetett rádiós rendszerével használható alapvető elemekkel, amelyek rádiós kioldókat és vezérlőket, valamint különféle vakukat jelentenek. A vakuk tekintetében ez nem feltétlenül Yongnuo vagy Canon által gyártott vakut jelenthet, hanem bármilyen egyéb gyártó Canon kompatibilis rendszervakuját, vagy akár általánosan használható középérintkezős vakuját is.

A vaku kioldása a vaku elvillantását jelenti. A vaku vezérlése a SLAVE vakuk üzemmódjának, és paramétereinek (fényteljesítmény stb.), zoomjának, egyebeknek távolról történő vezérléséről szól. Vezérlésnél ha a SLAVE vakuk legfontosabb beállításain változtatni szeretnénk fotózás közben, akkor nem kell odamennünk a vakuhoz, hanem a változtatást a fényképezőgépre helyezett vezérlő segítségével is elvégezhetjük. A vezérlő egy MASTER egység, és legtöbbször a fényképezőgép vakupapucsába helyezzük.

Közös eleme ennek a rendszernek az, hogy mindegyik eszköz hagyományos, szabványos méretű vakutalppal és vakupapuccsal rendelkezik.

Kommunikációs protokollok

A Yongnuo rendszerében a kommunikációs protokollok számokkal vannak jelölve, és az azonos kommunikációs protokollt használó eszközök képesek kommunikálni egymással.

603-as protokoll

Három alapvető funkciót valósít meg:

- a vaku kioldása

- kompatibilis rendszervaku ébresztése

- távolról történő automatikus élességállítás/zárkioldás

Egyirányú kommunikáció történik.

Ha a vakuval már egy ideje nem villantottunk, akkor energiatakarékossági okból alvó állapotba kerül. A vakun beállítható, hogy mennyi idő elteltével kerüljön alvó állapotba, illetve ez a funkció ki is kapcsolható. Az alvó állapotú vakut használat előtt fel kell ébreszteni.

560-as protokoll

A 603-as protokoll kiterjesztése. A kiterjesztés lehetővé teszi a kompatibilis rádiós középérintkezős vakuk vezérlését. Egyirányú kommunikáció történik.

622-es protokoll

Rendszervakuk TTL, M, és MULTI üzemmódban történő vezérlésére szolgál. Lehetővé teszi a rendszervakuk sokféle lehetőségének (HSS, szinkron a hátsó redőnyre, stb.) gyakorlatilag teljes körű kihasználását. Kétirányú kommunikáció történik.

Rádiós vakukioldók

A vakukioldóknak két alapvető funkciójuk van, mégpedig a vaku alvó állapotból történő ébresztése, és elvillantása. Van olyan kioldó, amely a fényképezőgép zárjának távvezérlésére is alkalmas, azaz távolról is exponálhatunk, illetve működtethetjük az automatikus élességállítást is.

Az erre alkalmas vakukioldók alkalmasak a vakuk felébresztésére. Ezek a kioldók látszólag fényképezőgép-rendszerhez kötöttek (van "C" = Canon és "N" = Nikon változat), azonban ez a kötöttség csak a vaku ébresztése tekintetében jelentkezik. Az ébresztés (a rádiós vakuk kivételével) a vakutalp kommunikációs érintkezői segítségével történik. A kioldók azonban alkalmasak bármilyen gyártmányú egyszerű, középérintkezős vaku elvillantására. Ekkor a vakun tiltsuk le az alvó módot, ha van ilyen.

Yongnuo RF-602C: Régebbi típus, a rádiós adó és vevő külön készülékként van megvalósítva. A 602-es protokollt alkalmazza. Létezik Canon és Nikon változat. Ez a kioldó alkalmas a vele kompatibilis vakuk ébresztésére, és bármely középérintkezős vaku kioldására. Ezzel részletesebben nem foglalkozom. Csak azért említem meg, mert néhány alábbi eszköznél a 602-es protokoll is kiválasztható, azonban inkább 603-as protokollt használó eszközöket alkalmazzunk.

Yongnuo RF-603C II: Erről a kioldóról részletesen is szó lesz, a 603-as protokoll szerint kommunikál. Nikon és Canon változat érhető el, azonban valójában bármilyen, akár egyszerű középérintkezős rendszerben is használható. Csak a II-es változatot ajánlom, mert ebben javítva vannak az RF-603C kioldó hibái.

Yongnuo RF605: Tulajdonképpen egy RF-602 és egy RF-603 II kioldó együtt. Létezik Canon és Nikon változata is.

Rádiós vakuvezérlők

A vakuvezérlők a vakukioldók funkcióin felül lehetővé teszik a velük kompatibilis vakuk beállításainak távolról történő megváltoztatását.

Yongnuo YN560C-TX és YN560C-TX II: A 602-es, 603-as, és 560-as protokollt ismeri. Csak M és MULTI üzemmódú vakuk vezérlésre alkalmas, TTL mód vezérlésére rendszervaku esetén sem alkalmas. Alkalmas 602-es vagy 603-as protokollt megértő, vevőként működő kioldóra helyezett bármilyen vaku kioldására, a vele kompatibilis fényképezőgép zárjának távvezérlésére.

Yongnuo YN622C II adó-vevő és Yongnuo YN622C-TX vezérlő: Létezik Nikon változat is (YN622C II és YN622C II-TX), a két változat egyáltalán nem kompatibilis egymással. Ezek alkalmasak E-TTL módban történő használatra, és 560 RX (azaz csak vevő lehet), 622, és 603 protokoll szerinti kommunikációra. A Yongnuo YN622C II adó-vevő a fényképezőgép vakupapucsába helyezve automatikusan adó lesz (MASTER-ként, azaz vezérlőként funkcionál), a beállítások automatikusan megjelennek a fényképezőgép menüjében, és a csak a fényképezőgépen lehet beállítani a SLAVE vakuk paramétereit, mivel a YN622C II-nek nincs kijelzője. Vezérlőként érdemesebb a kijelzővel rendelkező Yongnuo YN622C-TX vezérlőt választani, mert több lehetőséget biztosít, és univerzálisabban használható. SLAVE egységek a 622 + 603 protokollal közvetlenül vezérelhető rádiós rendszervakuk lehetnek, vagy az YN622C II adó-vevőt alkalmazhatjuk a vaku alá. Nagyon hasznos az 560 RX és az 560 TX Relay mód, mert átjárhatóságot biztosít az 560 protokollt használó rendszer (eszközök) felé.

Vakuk

Yongnuo YN560 III: Középérintkezős rádiós SLAVE vaku, a 602, 603, és 560 protokollokat ismeri.

Yongnuo YN560 IV: Középérintkezős rádiós MASTER/SLAVE vaku, a 602, 603, és 560 protokollokat ismeri. Abban különbözik a Yongnuo YN560 III vakutól, hogy MASTER vaku is lehet, azaz bizonyos mértékig helyettesíthetjük vele a Yongnuo YN560C-TX (II) vezérlőt. Kevesebb lehetőséget biztosít a Yongnuo YN560C-TX (II) vezérlőhöz képest.

Yongnuo YN660: Középérintkezős rádiós MASTER/SLAVE vaku, a 602, 603, és 560 protokollokat ismeri. Ez MASTERként már a Yongnuo YN560C-TX (II) vezérlőhöz hasonló lehetőségekkel rendelkezik.

Yongnuo YN685C és YN968C rádiós Canon rendszervaku: Ismerik a 603-as, 560-as, 622-es protokollt. Az YN685C csak SLAVE lehet, azonban választhatóan 622-es vagy 560-as protokoll szerinti parancsokat is fogadhat (560 esetében csak M vagy MULTI módban). Emellett az YN968C 622-es protokoll szerinti MASTER is lehet.

Bármilyen gyártmányú középérintkezős vaku: Ezeket mindössze elvillanthatjuk, ha egy RF605 vagy RF-603 II kioldó vakupapucsába helyezzük, vagy PC szinkronkábellel csatlakoztatjuk a kioldóhoz.



Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>