2024.10.25

PT-04GY egyszerű rádiós kioldó

Rádiós kioldásnál a vakuk kioldása rádióhullámok segítségével valósul meg. Mindig van egy adóegység, amely a fényképezőgéphez csatlakozik vagy abba van beépítve, és van egy vagy több vevőegység, amely a vakukkal áll kapcsolatban, és a megfelelő pillanatban elvillantja azokat. A vevőegység is lehet a vakuba beépítve. A rádiós kioldás és vakuvezérlés üzembiztosabb a fénnyel történő kioldásnál vagy vezérlésnél, kültéren is alkalmazható, és jóval nagyobb a hatótávolság is. A rádiós megoldás hatótávolsága többször tíz méter is lehet.

Profi munkához a megbízhatósága, üzembiztonsága miatt mindenképpen rádiós kioldást vagy vezérlést célszerű használni.

Ebben a részben a PT-04GY típusú egyszerű rádiós kioldóval ismerkedünk meg. Elsősorban az eBay-en szerezhetjük be. Néha márkajelzéssel is ellátják (WanSen PT-04GY, vagy Andoer PT-04GY), de márkajelzés nélkül is árulják. Csak középérintkezővel rendelkezik, ezért középérintkezős vakukhoz, vagy manuális módba kapcsolt rendszervakukhoz alkalmas. Olcsón beszerezhető, néhány éve az eBay-en egy adó és három vevő már 6500 Ft-ért beszerezhető volt, de ha csak egy külső vakunk van, akkor elegendő egy adó és egy vevő is, amely jóval olcsóbb.



A fenti ábrán alul látható adóegység oldalán PC csatlakozó található, a tetején teszt gomb, és egy LED, amely világít, amikor az adóegység működik. Az adóegység 23A típusú, 12 V-os alkáli elemmel működik, amely „távirányító elem”-ként is ismert. A teszt gomb megnyomására a vele kapcsolatban lévő vevőkre helyezett vakuk elvillannak.



A fenti ábrán a vevőegység látható. Ennek vakupapucsába kell helyezni a vakut. A vakupapucsnál lévő sok érintkező ne zavarjon meg senkit, kizárólag a középérintkező aktív. A bal oldalon a PC szinkron aljzatot láthatjuk, a tetején van egy vétel indikátor LED, amely felvillan, ha érzékeli az adó jelét, a kommunikációs csatorna beállítására szolgáló két pici fehér kapcsoló, valamint a ki/be kapcsoló is itt látható. Mivel két kis fehér kapcsoló van, ezekkel négy különböző kommunikációs csatorna állítható be, CH0, CH1, CH2, CH3. Az adóegységen és a vevőkön azonos kommunikációs csatornát kell beállítani, de a többi fotósétól különbözőt, ha egy helyen többen fotózunk ugyanilyen kioldóval. A vevőegység két darab 1,5 V-os AAA méretű kis ceruzaelemmel működik.



Vevő és adó alulnézetben

A fenti ábrán bal oldalon látható vevő alján egy rögzítőtalpat láthatunk rögzítőcsavarral, valamint egy állványmenetet. A jobb oldalon látható adó alján szintén rögzítőtalpat láthatunk középérintkezővel, rögzítőcsavarral, valamint a kommunikációs csatorna beállítására szolgáló kis kapcsolókat. Ezeket ugyanolyan állásba kell kapcsolni, mint ahogyan a vevőkön található kapcsolókat állítottuk.

Az adóegységet a fényképezőgép vakupapucsába kell helyezni.



A vevőegységet pedig valamilyen talpra vagy állványra rögzítjük, és a vakupapucsába tesszük a vakut.


Legfeljebb 12V talpfeszültségű vakut csatlakoztassunk hozzá! Nagyobb talpfeszültség hatására a vevő tönkremegy.

Főbb paraméterei a következők:


Ez a kioldó 433 MHz frekvencián működik, más frekvenciatartományban (pl. 2,4 GHz) működő kioldókkal és vezérlőkkel nem zavarják egymást.

A kioldó alkalmazását az alábbi ábrán nézhetjük meg. Tételezzük fel, hogy mindegyik vaku fényteljesítmény-szabályzós középérintkezős vaku.



Az ábrán két, egymás mellett tevékenykedő fotós látható, mindketten PT-04GY rádiós kioldót használnak, az adó mindkettőjük esetében a fényképezőgépük vakupapucsába helyezve látható. A Fotós-1 a CH1 kommunikációs csatornát használja, a másik a CH2-t, így mindkettőjük adója csak a saját vevőkhöz csatlakoztatott vakukat villantja el, a másik fotósét nem. A Fotós-1-nek csak három vevője van, amelyeket a VAKU-1, VAKU-2 és VAKU-3 vakukkal használ. Van azonban egy VAKU-4 vakuja is, ehhez már nem jutott vevő. Ezt a vakut S1 módba állította, hogy a rádiós kioldóval rendelkező vakuinak fényére villanjon ez a vaku is. Azért S1 módba és nem S2 módba kellett állítani a VAKU-4 vakut, mert egyik vaku sincs TTL módba kapcsolva (ezeket az egyszerű vakukat nem is lehet), ezért nincs mérővillanás, minden vaku csak egyet villan. Ez nagyon jó megoldás lenne ha csak egyedül fotózna, azonban az S1 módba állított vaku a másik fotós vakuinak fényére is villanni fog, ha észleli azok fényét. Ez a megoldás példa az optikai és rádiós kioldás együttes alkalmazására, de az optikai kioldás csak egy vakut használó fotós esetén alkalmazható, ha más valaki vakuja is villanhat, akkor nem.

Természetesen nemcsak egyszerű manuális vakukat használhatunk, hanem minden vaku lehet TTL rendszervaku is manuális üzemmódba állítva. Az egyszerű rádiós kioldó ezeket a vakukat is el fogja villantani, a fényteljesítmény azonban csak a vakukon lesz állítható, ugyanúgy mint egyszerű középérintkezős vakuk esetén, és az S1 mód is működni fog.

Az ne zavarjon senkit, hogy ilyen sok vakut használ Fotós-1, ez nem jelenti azt, hogy mindig ilyen sok vakut kellene használnunk, az ábra csak az elvek megértését szolgálja. A gyakorlatban már egy-két vakuval jó képeket készíthetünk.



Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>