2024.10.25
Elérkeztünk a legösszetettebb, legszerteágazóbb részhez. Meg sem kísérlem, hogy erről részletes tájékoztatást adjak. Az alábbi linken a weboldalamról egy 94 oldalas részletes leírás tölthető le a Canon változatról angol nyelven, amelynek nem én vagyok a szerzője. Vegyük figyelembe, hogy 2016-ban jelent meg, így a későbbi fejleményeket, változtatásokat nem tartalmazhatja, azonban sok olyan információ található meg benne, amely máshol nem elérhető.
A letölthető dokumentumban angol nyelven olvashatunk az YN622C II, YN622C-TX, YN560C TX, YN560-TX készülékekről, azok együttműködéséről, a velük kompatibilis vakukról és fényképezőgépekről.
Ebben az írásban a Canon változatról lesz szó. A YN-622C II és YN-622C-TX egyaránt adó-vevő, és a kommunikáció kétirányú. Ennek ellenére megkülönböztetünk adót és vevőt a rendszerben betöltött szerepük szerint. Az adó a fényképezőgép vakupapucsában van, és vezérli MASTER-ként a vevőket (SLAVE egységeket).
Az YN622C II TTL jelek átvitelére alkalmas adó/vevő készülék. Alkalmazásának két lehetősége van, vagy fényképezőgép vakupapucsába helyezzük, vagy külső vaku alá. Ha a fényképezőgépre tesszük, akkor automatikusan adó módba kapcsol, és MASTERként lehet vezérelni segítségével a SLAVE egységeket (távolról tudunk változtatni a beállításokon). Mivel az YN622C II nem rendelkezik kijelzővel, ezért csak a fényképezőgép menüjében tudjuk beállítani a csoportok üzemmódjait és egyéb paramétereit. Ez meglehetősen kényelmetlen. Ha a fényképezőgéptől távolabb helyezzük el, és egy olyan kompatibilis rendszervakut teszünk a vakupapucsába, amely rádión keresztül közvetlenül nem lenne vezérelhető a MASTER által, akkor vevőként funkcionál, és lehetővé teszi a vaku vezérlését. MASTERként alkalmazva is helyezhetünk vakut a vakupapucsába, de így kissé másként viselkedik, mint SLAVE-ként használva.
A kijelzővel rendelkező YN622C-TX vezérlő csak MASTERként funkcionálhat. SLAVE nem lehet, hiszen vakupapucs híján nem tudunk rá vakut tenni. Sokkal kényelmesebb lehetőséghez jutunk, ha a fényképezőgépen az YN622C-TX vezérlőt alkalmazzuk, mert akkor mindent azon tudunk beállítani, és a beállítások terén is több lehetőségünk lesz, mint YN622C II alkalmazásával.
A Yongnuo YN622C II illetve YN622C-TX a Canon változat, az YN622N II, és az YN622N TX a Nikon változat. A Nikon és a Canon változat egyáltalán nem működik együtt egymással. A régebbi, YN622C és YN622N (nem II-es) változatokkal nem foglalkozom (azokról a letölthető dokumentumban tájékozódhatunk).
Mindkét készülék firmware-e frissíthető. Az YN622C II firmware verziószáma legalább 1.05, az YN622C-TX verziószáma legalább 1.10 legyen. Ha régebbi verzió, akkor frissíteni kell. A régebbi, első változatú YN622C nem teszi lehetővé a firmware frissítését.
A Yongnuo YN622 készülékek a vakupapucs középső érintkezőjén maximum 6 V-ot viselnek el, erre nagyon ügyeljünk!
A legegyszerűbb esetben használhatjuk egyszerű kioldóként is ezeket az eszközöket. Ha olyan fényképezőgépen használjuk, amelynek vakupapucsán csak középső érintkező van, vagy ugyan több érintkező van, de nem Canon fényképezőgép, akkor csak a kioldójelet továbbítja az YN622C II-re helyezett középérintkezős SLAVE vakuk felé, amelyek villanni fognak (a vakuszinkron záridő legfeljebb 1/250 s vagy hosszabb lehet). Szükség esetén alkalmazhatunk középérintkezős adaptert, hogy csak a középső érintkezők érintkezzenek egymással a fényképezőgépnél vagy a vakunál. Ha YN622C-TX vezérlőt alkalmazunk MASTER-ként, akkor az egyedi funkcióknál beállíthatjuk, hogy a nem Canon váz kommunikációs érintkezőinek jelét ne vegye figyelembe. Ekkor nem szükséges adapter. Ha a SLAVE vakuk YN622C II-re helyezett kompatibilis rendszervakuk, akkor az YN622C-TX segítségével beállíthatjuk a vakuk paramétereit, de csak a vakuk M/Multi módjában. A TTL mód és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások nem működnek (mert nincs kommunikáció a fényképezőgép és az YN622C-TX között).
Fő felhasználási területüket tekintve az YN622C II és az YN622C-TX működhet 622-es, illetve 560-RX (560 protokoll szerinti vevő) kommunikációs módban. Ez utóbbi lehetőség tudomásom szerint csak a Canon változatnál áll rendelkezésre, a Nikon változatnál nem. Ezek az eszközök 603-as, 560-as, és 622-es protokoll szerint képesek kommunikálni.
Elsőként a 622-es kommunikációs módról szólok, amely nem kompatibilis az egyéb módokkal, protokollokkal. Emiatt a már említett YN560C-TX vezérlővel együttműködő YN560 III, YN560 IV, és YN660 vakuk sehogyan sem vezérelhetők az YN622C II vagy YN622C-TX vezérlőkkel. Ezek középérintkezős vakuk, ezért ha alá teszünk egy YN622C II vevőt, akkor is (egyéb más típusú középérintkezős vakukhoz hasonlóan) legfeljebb elvillantani tudjuk azokat a 622-es rendszerben
622-es módban teljes körűen kihasználhatjuk a rendszervakuk lehetőségeit, mert például támogatja a távoli vakuk üzemmódjának (E-TTL-II, M, Multi), azok paramétereinek beállítását, szinkronizálást az első és hátsó redőnyre, a HSS, az SS (Supersync) szinkronizálást, a vaku zoom beállítását, a vaku expozíció kompenzációt (FEC), a vaku expozíció rögzítését (FEL), vaku expozíció sorozat (FEB) készítését, nagy sebességű sorozatfelvétel készítését stb. E-TTL módban beállíthatjuk az A és B csoport arányát 8:1...1:8 tartományban, és a C csoporthoz expozíció-kompenzációt állíthatunk be. 622-es módban hét kommunikációs csatorna (CH1...CH7) és három (A, B, C) csoport áll rendelkezésre. Mindkét készülék alkalmas MASTERként alkalmazva autófókusz segédfény kibocsátására, amely le is tiltható. Létezik "Mix", azaz "kevert" vezérlési mód is, amikor a vakun beállított paraméterek (üzemmód, zoom, fényteljesítmény) élveznek elsőbbséget, azokat a vezérlő nem írja felül. Ezáltal azonban elveszítjük a fényteljesítmény távolról történő beállíthatóságát. Extra szolgáltatásként támogatja a Canon váz élő nézet módjában vakuval történő fényképezést, de csak akkor, ha kikapcsoljuk a csendes módot a vázon. A HSS és SS szinkron mód kivételével a legrövidebb záridő 1/250 s lehet.
Az előző részben ismertetett 560-as rendszerhez hasonlóan a 622-es rendszerben is vannak olyan rádiós SLAVE vakuk, amelyek közvetlenül vezérelhetők a 622-es kommunikációs protokoll segítségével. Ilyen például a Yongnuo YN685C, vagy a Yongnuo YN968C Canon rendszervaku. Ezek teljes funkcionalitású rendszervakuk, amelyek rádiós SLAVE vakuként funkcionálhatnak (az YN968C MASTER is lehet). Ismerik a 622-es, az 560-as kommunikációs protokollt is. Alkalmasak SLAVE vakuként az YN622C, az YN622C II, és az YN622C-TX vezérlőkhöz. Az YN560 III vakuhoz hasonlóan ezek is tartalmaznak 560-as kommunikációs módhoz alkalmas vevőt, ezáltal vezérelhetők az YN560C-TX vezérlővel, illetve az YN560 IV vakuval (mint 560 protokoll szerinti rádiós MASTER vakuval), és együttműködnek az RF-603, RF-603 II, és RF605 (603 módban) kioldókkal. Ezek a vakuk az említett vezérlőkkel és kioldókkal közvetlenül vezérelhetők, nem kell "alájuk" semmilyen vevőegységet tenni.
Egyéb Canon rendszervakuk esetében, amelyek nem ismerik a 622-es kommunikációs módot, vagy nem tartalmaznak semmilyen beépített rádiós vevőt, foglalkozni kell a kompatibilitással. Vannak olyan (nem rádiós) Canon rendszervakuk, amelyek a 622-es rendszerrel teljes mértékben kompatibilisak, mások csak részlegesen. Erre nagyon oda kell figyelni, hogy ne utólag érjen bennünket meglepetés. Ilyen vakuk "alá" természetesen YN622C II vevőt kell tenni a távolról történő vezérelhetőség biztosítására. A kompatibilitás azon múlik, hogy a vaku alkalmas-e arra, hogy a fényképezőgép menüjében jelenjenek meg a beállításai, és onnan lehessen beállítani a paramétereket. A Canon vakuinál ez 2007-től biztosított. Ez azért fontos követelmény, mert a vaku alatt lévő YN622C II vevő ezt emulálva teszi lehetővé a paraméterek távolról történő beállíthatóságát. A korábbi Canon vakuk, pl. Canon 430EX erre nem alkalmasak, azoknál mindent a vaku hátoldalán lévő kezelőszervekkel kell beállítani, az YN622C II csak elvillantani képes ezeket. Ha azonban YN622C-TX vezérlőt alkalmazunk, akkor M módban lehetőségünk van a vaku teljesítményét távolról is beállítani.
A fenti ábrán az összes vaku rendszervaku. A fényképezőgépre MASTER egységként YN622C II vagy YN622C-TX vezérlő kerül. Jobb oldalon felül látható, hogy a 622 kommunikációs módot értelmezni képes rádiós SLAVE rendszervakuk alá nem kell YN622C II vevőt tenni. Az olyan kompatibilis rendszervakuk alatt, amelyek nem rádiós vakuk, YN622C II vevő van (az ábrán balra). Minden eszközön 622-es protokollt állítunk be. A 622-es protokoll szerinti kommunikáció kétirányú, ezt a zöld nyilak mutatják. A vakuk kioldása, ébresztése továbbra is 603-as protokoll segítségével történik. Ez a megoldás elvileg TTL módban is teljes funkcionalitást biztosít. Ez akkor igaz, ha a vakuk is teljes mértékben kompatibilisek (lásd a fentebb említett letölthető dokumentumot). MASTERként YN622C II-t használva lehetőségeinket kissé behatárolja, hogy a fényképezőgép menüjét használva (mert más lehetőségünk nincs) bizonyos vázakon bizonyos funkciók esetleg nem teljes körűen érhetők el. Például a menüből csak az első 4 kommunikációs csatorna érhető el, de az adón attól függetlenül beállítható az CH5, CH6, CH7 csatorna is. A 622-es protokoll három (A, B, és C) csoport kezelését teszi lehetővé.
Röviden foglalkozzunk az YN622C II vezérlő 560-RX (560 vevő) módjával, amely csak Canon változat esetén áll rendelkezésre (legalábbis tudomásom szerint). Ez nagyon hasznos funkció. Ebben a módban az YN622C II 560-as protokoll szerinti vevőként funkcionál, és emiatt három helyett hat csoport kezelése válik lehetővé (A....F). Ez a lehetőség azért jó, mert ezáltal az YN622C II beilleszthető az 560-as rendszerbe, az YN622C II képes fogadni például az YN560C-TX vezérlő jeleit, és ezáltal az YN622C II vakupapucsába helyezett Canon rendszervakut M és MULTI módban az YN560C-TX vezérlőről vezérelhetjük.
Az YN622C-TX vezérlő rendelkezik 560 proxy (560 átjátszó) móddal, ezt a 06-os egyedi funkciónál engedélyezhetjük. Ebben a módban két rendszer, egy 560-as, illetve egy 622-es rendszer működik együtt egymással. Az YN560C-TX vezérlő köré építhető rendszerről már részletesen írtam előzőleg, az ugyanúgy használható ebben az esetben is. Egy YN560C-TX a MASTER egység, az szolgál a többi egység vezérlőjeként. Ez azt eredményezi, hogy minden vakunak Manuális vagy Multi üzemmódban kell lennie, a rendszervakuknak is, és minden vakunál csak az YN560C-TX által támogatott beállítások érhetők el. Az 560 proxy módnak az a lényege, hogy a 622-es kommunikációs módot megértő eszközök is bevonhatók az YN560C-TX vezérlő alá SLAVE egységként. Az YN560C-TX vezérlő által kiadott parancsokat az 560 proxy módba kapcsolt YN622C-TX vezérlő lefordítja 622-es rendszer szerinti parancsokra, és azokat 622-es protokollal továbbítja a 622-es protokollt értő SLAVE egységekhez, amelyek végrehajtják azokat. A SLAVE egységek olyan rádiós Canon rendszervakuk lehetnek, amelyek 622 protokollal képesek kommunikálni, vagy egyéb Canon rendszervakuk, amelyeket egy YN622C (II) vakupapucsába helyeztünk. A 622-es protokollt alkalmazó rendszerben a vakuk csak A, B, vagy C csoportba sorolhatók.
A fenti ábrán az 560-as és a 622-es rendszer együttműködését láthatjuk. Ez alapvetően 560-as rendszer, ezért a kommunikáció egyirányú, és csak M vagy MULTI üzemmódú vakuk vezérlésére alkalmas. A vakuk kioldására a 603-as protokoll szolgál, mert azt minden eszköz ismeri. Ezt kell beállítani minden olyan eszközön, ahol lehetséges. Minden eszközt azonos kommunikációs csatornára kell állítani. A 603-as protokoll szerinti ébresztés/kioldás parancsokat a piros nyilak, a vaku paramétereinek beállítására szolgáló, 560-as protokoll szerinti parancsokat a kék nyilak, szintén a vakuk paramétereinek beállítására szolgáló, 622-es protokoll szerinti parancsokat a zöld nyilak jelképezik.
A (Canon) fényképezőgép vakupapucsába helyezett YN560C-TX vezérlő szolgál MASTERként (1). A vakuk beállításait az YN560C-TX vezérlőn végezhetjük el, ilyenkor a vezérlő 560-as protokoll szerinti jeleket küld a SLAVE egységek felé. Az 560-as protokoll szerinti információküldést a kék színű nyilak jelképezik. A vakuk ébresztése és kioldása 603-as protokoll segítségével történik, ezt a piros nyilak jelképezik.
A 2-essel jelölt esetben az ábra bal alsó sarkában egy stúdióvaku elvillantása történik RF-603 II kioldóval. Ilyet már láttunk korábban is.
Az YN560 III (5) és az YN560 IV (3) rádiós középérintkezős vakuk ismerik az 560-as és a 603-as protokollt, azok az előzőekben ismertetett módon közvetlenül vezérelhetők az YN560C-TX vezérlővel.
Az YN685C (6) és 968C (4) rádiós rendszervakuk szintén közvetlenül vezérelhetők 560-as módban az YN560C-TX vezérlővel (csak M és MULTI üzemmódban).
Az YN568EX II Canon rendszervaku alá YN622C II került (7). Az YN622C II-t 560-RX módba kell állítani, így képes venni az 560-as protokoll szerinti parancsokat. A rendszervaku csak M és MULTI módban működik 560-as rendszerben. Ezen a módon nem rádiós rendszervaku is vezérelhető az YN560C-TX vezérlőről, a paraméterek távolról állíthatók. A mellette látható Canon 600EX rendszervaku (8) ugyanígy, 560-RX módba kapcsolt YN622C II vakupapucsába van helyezve, és M vagy MULTI módban az YN560C-TX vezérlőről változtathatjuk a beállításait. Az 560-RX módba kapcsolt YN622C II 6 csoportot (A...F) képes kezelni. A korábbi, nem II-es változatok legfeljebb hármat (A, B, C), de ezt is csak a 2015 január utáni gyártásúak, mert a korábbiaknál nincs 560-RX mód.
Láthatunk az ábrán egy YN622C-TX vezérlőt 560 proxy (átjátszó) módba kapcsolva (11). Ez képes fogadni az YN560C-TX vezérlőtől érkező, 560-as protokoll szerint parancsokat, azokat lefordítja 622-es rendszer szerinti parancsokká, majd 622-es protokollt alkalmazva továbbítja azokat a 622-es protokoll szerint kommunikálni képes SLAVE eszközök felé. (9, 10, 12, 13). Az ábrán a 622-es protokoll szerint kommunikációt zöld nyilak jelképezik. Ennek a lehetőségnek két szempontból van jelentősége. Egyrészt nem rádiós rendszervaku alá olyan régi (nem II-es változatú) YN622C is megfelel, amely nem kapcsolható 560-RX módba, és csak a 622-es és a 603-as protokollt ismeri. Másrészt az YN560C-TX vezérlőről a 622-es protokollt ismerő rádiós rendszervakuk is vezérelhetővé válnak M és MULTI módban. A (9) és (10) nem rádiós rendszervakuk egy-egy 622-es módba kapcsolt YN622C (II) vakupapucsába vannak helyezve. A (12) és (13) rádiós rendszervakuk pedig 622-es módba vannak kapcsolva. A zöld nyilak egyirányúak, mert az 560-as rendszerben a kommunikáció egyirányú. Hiába lenne alkalmas a 622-es protokoll kétirányú kommunikációra, itt csak egyirányú kommunikáció történik. A 622-es protokollon keresztül elért SLAVE rendszervakuk (9, 10, 12, 13) csak az A, B, vagy C csoporthoz tartozhatnak.
Az YN622C-TX vezérlő az előzőekben leírtakkal teljesen azonos módon alkalmas távoli élességállítás/zárkioldás céljára is. A kioldó RF-603 II lehet. Zárkioldó kábel csak a 2012 előtti Canon vázakhoz szükséges. A vezeték nélküli zárkioldás funkciót a YN622C-TX vezérlő 02-es egyedi funkciójánál kell engedélyezni.
Foglalkozni kell azzal, hogy az YN560C-TX vezérlő 16 kommunikációs csatornát képes kezelni, a 622-es eszközök azonban csak 7-et. Emiatt számukra csak az CH1...CH7 csatornák közül választhatunk.
Tekintettel kell lenni a csoportba soroláskor, hogy mely eszköz hány csoportot képes kezelni. Ha például az YN560 IV vaku csak az A, B, és C csoport tagja lehet, akkor ne akarjuk azt a D csoportba sorolni. A vaku alá tett YN622C II vevő 560-RX módban hat csoportot képes kezelni. A vaku alá tett, 2015-ös vagy későbbi gyártású, 560-RX módba kapcsolt YN622C pedig csak hármat. A proxyn keresztül 622-es kommunikációs móddal vezérelt YN622C (II) vevők szintén csak 3-at.
Felmerülhet a kérdés, hogy az 560-as és a 622-es rendszert tudjuk-e egymás mellett használni? Véleményem szerint ennek nincs akadálya. Az YN622C II-t a fényképezőgép vakupapucsába kell tenni, majd annak vakupapucsába az YN560C-TX-et. Az YN560C TX csak a középérintkező jelét hasznosítja az elvillantáshoz, valamit a fényképezőgép vakukat alvó állapotból "felébresztő" jelét, amelyek rendelkezésre állnak. A 622-es és az 560-as rendszer elemeit természetesen eltérő kommunikációs csatornára kell állítani. Ily módon használva a 622-es és az 560-as rendszer egymástól függetlenül működik. A 622-es rendszer paramétereit azonban csak a fényképezőgép menüjében tudjuk beállítani. Ezt ugyan nem volt alkalmam kipróbálni, de valószínűleg így van. Sok gyakorlati haszna ennek nemigen van.
A gyártó szerint az eszközök névleges hatótávolsága elérheti a 100 métert is. Ez azonban csak ideális esetben igaz. A WiFi és Bluetooth hálózatok tapasztalatai is azt mutatják, hogy ha az eredeti, és valamilyen felületről visszaverődött jel találkozik, akkor gyengíthetik, és akár ki is olthatják egymást. Mivel ezek az eszközök is 2,4 GHz-en működnek, ugyanazt tapasztalhatjuk. A környezettől függően lehetnek olyan helyek, ahol valamilyen falfelületről vagy egyéb tereptárgyról történő visszaverődés miatt nem működik jól a rádiós kapcsolat. Az is lehetséges, hogy ez csak néhány méteres tartományt jelent, távolabb ismét minden jól működik. Ez a környezettől függ. A tapasztalatok szerint 20 méter távolságig általában üzembiztosan működik az átvitel, és fotózás szempontjából talán ez a tartomány a legfontosabb.
Áttekintettünk egy jól használható, gazdaságosan megvalósítható, nagyon komplex rendszer létrehozására alkalmas rádiós kioldó és vezérlő rendszert. Ennek lehetőségeit megismerve talán jobban eligazodunk az egyéb hasonló rendszereken is. Canon vázhoz alkalmas rendszert tekintettünk át, azonban ne gondoljuk azt, hogy a Nikon változat biztosan ugyanezt tudja. A két cég vakus rendszere eltér egymástól, ezért előfordulhatnak eltérések. Mindig alaposan tanulmányozzuk át a választott rendszer útmutatóját, beleértve a kompatibilitási kérdéseket is.
Fényképezés vakuval - Tartalomjegyzék