Kép forrása: pexels.com, készítette: Quang Nguyen Vinh

2024.11.10

Melyik a legjobb nyers (RAW) fájlok szerkesztésére szolgáló ingyenes program 2024-ben?

Az oldalon látható nyers fájlok forrása (innen tölthetők le): signatureedits.com

Ha szebb képeket szeretnénk készíteni, érdemes nyers (RAW) formátumban fényképeznünk. A nyers formátum előnye az, hogy a kép feldolgozása, szerkesztése során sokkal nagyobb mozgásterünk lesz, mint ha JPEG formátumban fényképeznénk. Aki még nem próbálta, az el sem tudja képzelni, hogy milyen hatalmas lehetőségek nyílnak meg, ha nyers formátumban (is) fotózunk. Legcélszerűbb RAW + JPEG formátumban fényképezni, mert így JPEG kép és nyers fájl is rendelkezésünkre áll.

Fontos megértenünk, hogy az itt említett programok nem általános képszerkesztő programok, mint például a GIMP vagy a Photoshop, hanem nyers adatokat tartalmazó állományok (és nem elsősorban képfájlok) feldolgozására szolgáló, speciális programok. Teljesen más a funkciójuk, más lehetőségeik, más eszközeik vannak.

A nyers fájl nem kép, hanem a fényképezőgép érzékelőjéből kinyert adatok halmaza. Ahhoz, hogy képet kapjunk, fel kell dolgoznunk a nyers fájlban lévő adatokat. Erre a célra szolgálnak a nyers "kép" feldolgozó (szerkesztő) programok. A legismertebb ingyenes, nyílt forráskódú ilyen program a RawTherapee és a darktable. Mindkettővel nagyszerű minőségű képeket kaphatunk eredményül. Ezek már régóta rendelkezésre állnak, azonban mindkettő jelentős hátrányokkal is rendelkezik, amelyek miatt sokan (a profik mindenképpen, de amatőrök is) továbbra is inkább valamilyen fizetős programot használnak.

Lássuk a főbb hátrányokat:

A RawTherapee hátrányai:

Felhasználói felülete nem felhasználóbarát. A szerkesztőeszközök (teljesen feleslegesen) rendkívül összetettek, bonyolultak. Nagyon nehezen tanulható. A maszkkezelés sem elég felhasználóbarát, bonyolult, nehezen használható, bizonyos lehetőségek hiányoznak (pl. ecsetmaszk). Lassú, nehézkes a kezelése.

A darktable hátrányai:

Szintén nem felhasználóbarát a felhasználói felülete, talán még kevésbé, mint a RawTherapee-é. Meglehetősen bonyolultak a szerkesztőeszközök, amelyek használata túl távol áll a fotósok gondolkodásától. Bonyolult maszkkezelés. Nehezen tanulható ez is. Adatbázist használ, először ebbe kell importálni a feldolgozandó képet (míg a Rawtherapee-ban fájlböngésző segítségével bármely fájlt kiválaszthatjuk szerkesztésre). Lassú, nehézkes a kezelése.

A fenti komoly problémák megoldására születtek újabb szoftverek, így például az Ansel és az ART.

Az Anselt a darktable egyik korábbi fő fejlesztője, Aurelien Pierre fejleszti. A darktable 4.0 változatából kiindulva tette felhasználóbarátabbá a kezelőfelületet, sok funkciót már átírt egyszerűbbé és jól működővé, azonban a fejlesztés még az elején jár, még nincs stabil változat, alfa állapotú a fejlesztés. Hátránya az is, hogy megmarad az adatbázis alkalmazása.

Az ART (Another RawTherapee) fejlesztése a RawTherapee-ból indult, és mára komplett, jól működő programmá nőtte ki magát. A legkönnyebben tanulható, nagyszerű lehetőségekkel rendelkező, fantasztikus program. Alberto Griggio programozó áll a fejlesztés élén. Véleményem szerint jelenleg (2024 novemberében) egyértelműen ez a legjobb ingyenes, nyílt forráskódú, nyers fájl szerkesztésére szolgáló program. Nálunk még nem annyira elterjedt és ismert, mint a másik két "régi" program, azonban ez minden bizonnyal változni fog akár már a közeljövőben is. Jelenleg Windows és Linux operációs rendszeren futtatható.

Azonban nemcsak én tartom a legjobbnak az ART-ot. Andy Astbury kétségkívül szaktekintélynek számít a nyers fájlok feldolgozása, szerkesztése terén. Professzionális képszerkesztés oktató, professzionális táj- és természetfotós. Az Adobe Lightroom szakoktatója. Színkezeléssel kapcsolatos tanácsadó vállalatok és magánszemélyek részére. A RawTherapee-ról és a darktable-ról már nagyon sok oktatóvideót tett közzé az évek során youtube csatornáján. Nemrégen "felfedezte" az ART-ot is, és az ART-ról szóló első oktatóvideója alatti szöveges ismertetőben egyenesen "zseniális"-nak nevezi az ART-ot, nem véletlenül. Általa, illetve ART-ról szóló videói által az ART ismertsége minden bizonnyal jelentősen nőni fog.

Fórumokon olvasható, hogy már elég sokan áttértek az ART-ra a RawTherapee-ról vagy a darktable-ról. Én magam is használtam korábban mindkét programot, azonban én is áttértem az ART-ra.

Ha az alábbi képekre kattintunk, akkor azok megnyílnak egy új böngészőlapon, és nagyobb méretben is megnézhetjük őket.

Lássuk az ART főbb jellemzőit:

Alapvetően megmaradt a RawTherapee-ból örökölt felhasználói felület, azonban egyszerűbb, jobban használható lett, a felesleges funkciók megszüntetésre kerültek.



Az ART fájlböngésző nézete

Fájlböngészőt tartalmaz, amelynek segítségével kiválaszthatjuk a szerkesztendő képet. Adatbázisra nincs szükség a működéséhez.



Az ART vizsgálat nézete. Az egyes nézetek képernyő-elrendezését az ART megőrzi. Ez azt jelenti, hogy ha a fenti elrendezést beállítottuk (nagy helye legyen a képnek), és később visszatérünk vizsgálat nézetbe, ismét a fenti elrendezést fogjuk látni.

Az ART felhasználói felületének teljes magyar nyelvű fordítása van. Minden le van fordítva.

Fejlett, rugalmas, azonban egyszerűen használható maszkkezeléssel rendelkezik. Színbeli hasonlóság maszk, Ecsetmaszk, Területmaszk, és Parametrikus maszk áll rendelkezésre. Ezek a Helyi szerkesztés eszközcsoportban található szerkesztőeszközökben alkalmazhatók.

A szerkesztőeszközök nagy része a RawTherapee-ből ered, azonban sokkal egyszerűbbek, mégis hatékonyak. Néhány eszköz a darktable-ből származik, szintén egyszerűbb, érthetőbb megvalósításban. A felesleges bonyolítások elmaradtak.

Nagyon hatékonyak a Helyi szerkesztés eszközei, amelyek globális (a teljes képen ható), és helyi (csak a kép kívánt területére ható) módon is működhetnek. A helyi eszközök több példányban is használhatók, amely sokszor nagyon előnyös.

A helyi szerkesztés rendelkezésre álló szerkesztőeszközeit rendkívüli módon kibővíti az úgynevezett CTL szkriptek használatának lehetősége. A jelenleg letölthető 1.1 verziójú CTL szkriptcsomag 25 szkriptet (szerkesztőeszközt) tartalmaz. Innen tölthető le (a "Download repository" linkre kell kattintani):

CTL scripts legutolsó verzió



A jobb oldalon látható listán a "LUT" alatt található a csomagban letölthető 25 darab szerkesztőeszköz

Nagyszerű képminőségét a RawTherapee-tól örökölte.

Minden fontos szerkesztőeszköz megtalálható, bizonyos szerkesztésekre (tónusok beállítása, élesítés stb.) többféle szerkesztőeszköz is rendelkezésre áll, és azokat akár együttesen is alkalmazhatjuk.

Sokkal rövidebb idő alatt megtanulható, mint a másik két program. Persze ez sem egyszerű, egy sokat tudó ilyen program sajnos nem lehet egy bizonyos szintnél egyszerűbb.

A lenti "RAW feldolgozás a gyakorlatban - bevezetés" linkre kattintva a nyers fájlok szerkesztésével foglalkozó cikksorozatom első részéhez juthatunk. Itt találunk az alapismeretekkel foglalkozó oldalra mutató linket is. Ebben azokkal az alapismeretekkel foglalkozom, amelyekre szükségünk van a nyers fájlok szerkesztése során, bármilyen programot is használunk. Ugyanitt találunk cikksorozatokat az egyes programok használatáról. A Rawtherapee -hoz 12 cikket, a darktable programhoz 6 cikket, az Anselhez mindössze 1 írást készítettem el. Az ART használatáról jelenleg 12 írás szól, és a jövőben minden bizonnyal csak ez fog bővülni újabb írásokkal, a másik három már nem. Azokkal már nem foglalkozom.

Az ART-ról szóló írások alapján elsajátíthatjuk az ART használatának alapjait egészen a maszkok és a CTL szkriptek használatáig. Ezekben részletesebben megismerkedhetünk az ART lehetőségeivel. Az írások alapjául az alapismeretekről szóló írás szolgál.


RAW feldolgozás a gyakorlatban - bevezetés

RAW feldolgozás - alapismeretek

Oldal tetejére

Főoldal