Kép forrása: pexels.com, készítette: Omar Alnahi

2024.07.19

Raw feldolgozás a gyakorlatban - bevezetés

A darktable és az Ansel, valamint a RawTherapee és az ART

Aki komolyabban szeretne a fotózni, az nem kerülheti meg a képek utólagos feldolgozásának kérdését. Enélkül sehogyan sem lesz olyan a kép, amellyel készítője elégedett lenne. Érzelemre ható képeket szeretnénk készíteni, és ezt egyebek mellett az utófeldolgozással érhetjük el. Az utófeldolgozás szükségessége pedig maga után vonja a nyers (Raw) formátumban történő fényképezést, mert csak így válik lehetőségünk akár jelentősebben is alakítani képünkön. JPEG formátumban ezt nem lehet megtenni.

Négy, szabadon használható (ingyenes), nyílt forráskódú programmal foglalkozom ebben a sorozatban. Ezek a darktable, az Ansel, illetve a RawTherapee, és az ART. Segítségükkel a nyers (feldolgozatlan) képadatokat tartalmazó állományból kiindulva, a fényképezőgép által készített képtől akár jelentősen eltérő, kívánságunknak jobban megfelelő JPEG, PNG, vagy TIFF képet állíthatunk elő.

Írásaim elsősorban a kezdőknek segítenek az elindulásban, megismertetnek az alapfogalmakkal, az alapvető feldolgozási lépésekkel, hogy azután már önállóan tovább tudjon haladni mindenki. Nem vagyok nagy szakértője ezeknek a témáknak. Ezek az írások részben az én saját tanulási folyamatom termékei, amelyek esetleg nem mentesek a hibáktól. Az esetleges hibákért elnézést kérek.

Melyik programot válasszuk? A felhasználók véleménye szerint a darktable-nek és a RawTherapee-nak nem elég felhasználóbarát a felhasználói felülete, túl bonyolultak a feldolgozóeszközök, bizonyos eszközök túlzottan nagy hozzáértést igényelnek. Ilyen bonyolult eszközökre a legtöbb fotósnak nincs igénye, és nem fogják megtanulni használatukat egy bizonyos bonyolultság felett. De a felhasználók igen jelentős része, és a feldolgozott képek döntő többsége nem is igényli ezeket a nehezen tanulható, bonyolult eszközöket. Részben az említett problémák hívták életre az Ansel és az ART programok fejlesztését. Az ART fejlesztője (Alberto Griggio) a RawTherapee kódjából kiindulva hozott létre egy felhasználóbarátabb felhasználói felületű, lényegesen könnyebben tanulható, egyszerűbb, de hatékony szerkesztőeszközöket tartalmazó, a RawTherapee képminőségét megőrző programot. Az Ansel-t Aurélien Pierre fejleszti a darktable 4.0 kódjából kiindulva, a fejlesztés nagyon az elején jár, még nincs kiadott stabil verziója, azonban a fejlesztési változatok is stabilak.

Mind a négy program elvileg rendelkezik magyar nyelvű felhasználói felülettel. Én magam vagyok az ART felhasználói felületének magyar fordítója, és úgy gondolom, legalábbis remélem, hogy a magyar fordítás teljes, hiánytalan, és elfogadható minőségű. A darktable utolsó (4.8.0) változatának fordítása is teljesnek tűnik, nem találtam fordítatlan elemeket. Szép munka. A Rawatherapee utolsó, 5.10-es változatában sajnos igen sok teljesen vagy részben le nem fordított szerkesztőeszközt találtam. Az Ansel magyar fordítását a darktable 4.0-ból örökölte, és Aurélien Pierre fejlesztéseinek magyarra történő fordítása még nem történt meg, ezért sok a fordítási hiányosság.

Én magam mind a négy programot kipróbáltam, illetve használtam. Saját tapasztalataimból kiindulva írom az alábbi sorokat. Akik egyszerűbb, de igen jól használható, gyorsabb működésű, nagyszerű lehetőségekkel rendelkező, könnyebben tanulható programot szeretnének, azok kezdjenek az ART-tal. Én magam mindenképpen az ART-ot preferálom. Ne gondolja senki, hogy ez azért van, mert én vagyok a fordítója. Inkább könnyebb használhatósága, gyorsabb tanulhatósága, jó képminősége, nagyszerű lehetőségei győztek meg. Az átlagfelhasználónak csak ritkán lesz hiányérzete az ART-ot használva. Sokan lesznek olyanok, akiknek soha. Azonban mindenki előtt nyitva áll a lehetőség, hogy szükség esetén RawTherapee-t vagy darktable-t használhasson.

Elsősorban az a célom, hogy a kezdők könnyebben elindulhassanak a nyers fájlok kidolgozásának útján. A nyers fájlok kidolgozása nem nélkülözheti a megfelelő ismereteket, csak tanulással lehet megküzdeni vele, bármilyen szoftvert is használunk. Mindegyikben nagyon sokféle beállítási lehetőséggel találkozunk, úgy pedig nem lehet dolgozni, hogy azt sem tudjuk, hogy mit csinálunk. Legalább az alapokat és az összefüggéseket érteni kell.

Először mindenképpen a Raw feldolgozás - alapismeretek című részt érdemes áttanulmányozni, hogy megismerkedjünk a fontosabb alapvető ismeretekkel. Majd választhatunk, hogy mely programmal szeretnénk közelebbről megismerkedni. Általánosságban elmondható, hogy az írások építenek az előző részekben, illetve az alapismereteknél leírtakra, ezért sorban érdemes haladni.

Raw feldolgozás - alapismeretek

Raw feldolgozás - alapismeretek


A programokkal kapcsolatos írások

ART

01 . rész: Az ART RAW feldolgozó program áttekintése
02 . rész: Az ART állományböngésző nézete, roncsolásmentes feldolgozás
03 . rész: Az ART szerkesztője, feldolgozási profilok, hisztogram
04 . rész: Az ART szerkesztőeszközei, csúszkák, görbeszerkesztők, csővezeték
05 . rész: Az ART alapvető munkafolyamata, ajánlott módszere
06 . rész: Színhiba javítás, a képzaj csökkentés, élesítés az ART segítségével
07 . rész: Helyi szerkesztés, maszkok alkalmazása az ART-ban
08 . rész: Helyi szerkesztés, maszkok, CTL szkriptek az ART-ban
09 . rész: Az ecsetmaszk használatának lehetőségei az ART-ban
10 . rész: Helyi szerkesztés, maszk utófeldolgozás az ART-ban

RawTherapee

01 . rész: A RawTherapee RAW feldolgozó program áttekintése/a>
02 . rész: 
A RawTherapee állományböngésző nézete
03 . rész: A RawTherapee szerkesztő nézete és kötegelt feldolgozási sora
04 . rész: A RawTherapee csúszkái, görbeszerkesztői, és a csővezeték
05 . rész: A feldolgozás munkafolyamata a RawTherapee-ban
06 . rész: Alapértelmezett feldolgozási profil készítése a RawTherapee-ban
07 . rész: Helyi szerkesztés a RawTherapee-ban - 1. rész
08 . rész: Helyi szerkesztés a RawTherapee-ban - 2. rész
09 . rész: Helyi szerkesztés a RawTherapee-ban - 3. rész
10 . rész: Helyi szerkesztés a RawTherapee-ban - 4. rész
11 . rész: Színhiba csökkentése, élesítés
12 . rész: Homály eltávolítása, a kontraszt részletek szerint szerkesztőeszköz használata

darktable

01 . rész: A darktable RAW feldolgozó program áttekintése
02 . rész: A darktable átvilágító nézete
03 . rész: A darktable sötétkamra nézete
04 . rész: A csővezeték és a látvány vonatkozású munkafolyamat a darktable-ben
05 . rész: Feldolgozómodulok a darktable-ben
06 . rész: Egy kép feldolgozása, feldolgozási technikák a darktable-ben

Ansel

01 . rész: Az Ansel RAW feldolgozó program áttekintése