Kép forrása: pexels.com, készítette: Quang Nguyen Vinh

2024.11.05, Utolsó módosítás: 2025.03.08

Teljes profil és részprofil készítése az ART-ban

Az oldalon látható nyers fájl forrása (innen tölthető le): signatureedits.com

A feldolgozási profilokról már az előző részekben is volt szó. Ebben a részben részletesen megnézzük a teljes és a részleges profilok készítésének és alkalmazásának lehetőségeit. A feldolgozási profilokban szerkesztőeszközök beállításait menthetjük el későbbi felhasználásra.

Keressünk egy nyers fájlt, amely még nem volt szerkesztve az ART-ban (nem tartozik hozzá kísérőfájl). Mindegy, hogy milyen képet választunk. A képnek csak az a szerepe, hogy a szerkesztőeszközöket aktiválni tudjuk, és a paramétereken állíthassunk. Ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha egy nyers fájlt megnyitunk szerkesztésre.

Ha az (1)-gyel jelölt helyen nincs pipa, akkor ahhoz a képhez nem tartozik kísérőfájl. A bélyegkép jobb alsó sarkában (2) látható sárga háromszög azt jelzi, hogy ezzel a képpel foglalkoztunk utoljára. Ha rákattintunk egy bélyegképre, máris megjelenik a sarkánál a sárga jel.

Kattintsunk jobb gombbal a bélyegképre, és válasszuk ki a helyi menüből a Feldolgozási profil műveletek/Visszaállítás az alapértelmezettre lehetőséget.

Ha az alábbi ábrákra kattintunk, akkor azok megnyílnak egy új böngészőlapon, és nagyobb méretben is megnézhetjük őket.

Nyissunk meg a szerkesztendő nyers fájlt a szerkesztőben az ART alapértelmezett (dinamikus) feldolgozási profiljával.

ART Automatikusan illeszkedő tónusgörbe Az Automatikusan illeszkedő tónusgörbét alkalmazta az ART

A következő lépés az lesz, hogy három szerkesztőeszközt bekapcsolunk, és az egyiknél valamelyik paraméteren is állítunk. Ennek csak az lesz a szerepe, hogy majd ellenőrizni tudjuk az elkészített feldolgozási profil alkalmazásának hatását.

ART Zajcsökkentés Aktiváljuk a Részletek/Zajcsökkentés eszközt

Először aktiváljuk a Részletek eszközcsoportban lévő Zajcsökkentés szerkesztőeszközt, de ne állítsunk benne semmit.

ART Lágy fény Aktiváljuk a Különleges hatások/Lágy fény eszközt, és az Erősséget állítsuk 40-re

Aktiváljuk a Különleges hatások eszközcsoportban a Lágy fény eszközt, és az Erősséget állítsuk 40-re.

Ezután két olyan beállítást teszünk, amelyet majd két részprofilba is elmentünk.

ART Telítettség/Élénkség Aktiváljuk a Színek/Telítettség/Élénkség eszközt, és a Telítettséget állítsuk 30-ra

Aktiváljuk a Színek eszközcsoportban lévő Telítettség/Élénkség szerkesztőeszközt, és a Telítettséget állítsuk 30-ra.

ART Kimenet élesítése Aktiváljuk az Átalakítás/Kimenet élesítése eszközt

Aktiváljuk az Átalakítás eszközcsoportban a Kimenet élesítése eszközt, de ne állítsunk semmin.

A következő beállításainkat a reszprofil-1 részprofilba majd elmentjük.

ART Szín/Tónus korrekció Aktiváljuk a Helyi szerkesztés/Szín/Tónus korrekció eszközt

Aktiváljuk a Helyi szerkesztés eszközcsoportban a Szín/Tónus korrekció eszközt, és nyissuk is le. A Mód-nál válasszuk ki az Expozíció-kompenzáció (Exposure compensation) eszközt. Állítsuk az Expozíció-kompenzáció csúszkát 0,4 értékre.

ART Színbeli hasonlóság maszk Színbeli hasonlóság maszk létrehozása, és megtekintése

Görgessünk lejjebb, a maszkokhoz. aktiváljuk és nyissuk le a Színbeli hasonlóság maszk részt. Kattintsunk a Tartomány felirattal egy sorban lévő Kiválaszt gombra, majd az anyuka sárga szoknyájára. Végül kapcsoljuk be a Maszk megjelenítését, és láthatjuk a maszkot.

ART Film fedettség Új korrekciós réteg létrehozása, a Mód: Film fedettség, Telítettség: 24, Fedettség: 12

Adjunk hozzá egy új korrekciós réteget, a Módnál válasszuk ki a Film fedettség (Film density) eszközt, a Telítettséget állítsuk 24-re, a Fedettséget 12-re.

Ezzel készen is vagyunk. A jobb ellenőrizhetőség miatt összefoglalom, hogy mit csináltunk:

1. Aktiváltuk a Részletek/Zajcsökkentés eszközt.

2. Aktiváltuk a Különleges hatások eszközcsoport/Lágy fény eszközt, az Erősséget 40-re állítottuk.

3. Aktiváltuk a Színek/Telítettség/Élénkség szerkesztőeszközt, és a Telítettséget 30-ra állítottuk. Ezt el fogjuk menteni a reszprofil-1 és reszprofil-2 profilba.

4. Aktiváltuk az Átalakítás/Kimenet élesítése eszközt, és nem állítottunk semmin. Ezt el fogjuk menteni a reszprofil-1 és reszprofil-2 profilba.

5. Aktiváltuk a Helyi szerkesztés/Szín/Tónus korrekció eszközt, a Módnál az Expozíció-kompenzációt választottuk ki, és a csúszka értékét 0,4-re állítottuk. Létrehoztunk egy maszkot is. Ezt el fogjuk menteni a reszprofil-1 profilba.

6. Létrehoztunk egy új korrekciós réteget, kiválasztottuk a Film fedettség eszközt, a Telítettséget 24-re, a Fedettséget 12-re állítottuk. Ezt el fogjuk menteni a reszprofil-1 profilba.

Létre fogunk hozni egy teljes-profil nevű profilt, amelybe az összes modul összes beállítása szerepelni fog, így a fenti 1-6 pontban láthatók is. Létrehozunk egy reszprofil-1 részprofilt, amelybe csak a 3, 4, 5, 6 pontban szereplő beállításokat mentjük el. Végül létrehozunk egy reszprofil-2 nevű részprofilt, amelybe csak a 3 és 4 pontban látható beállításokat mentjük.

ART teljes-profil A teljes-profil nevű teljes profil mentése

Először mentsük el a teljes profilt teljes-profil néven. Felül jobbra a Feldolgozási profilok részben kattintsunk a mentés (floppy) ikonra. A megjelenő ablakban adjuk meg a profil nevét, majd kattintsunk a Mentés gombra. Az összes modul összes beállítását elmentettük a teljes profilba.

ART részprofil mentése A reszprofil-1 nevű részprofil mentése

Ezután mentsük el a reszprofil-1 nevű részprofilunkat. Ehhez a Ctrl billentyűt lenyomva kell a floppy ikonra kattintani. A megjelenő ablakban meg kell adni a profil nevét, maj a Mentés gombra kell kattintani.

ART részprofil mentése A Színtelítettség/Élénkség-et, a Szín/Tónus korrekciót, és a Kimenet élesítését be kell jelölni

A megjelenő ablakban jelöljük be a Színtelítettség/Élénkség-et, a Szín/Tónus korrekciót, és a Kimenet élesítését. Ez utóbbi a fenti ábrán nem látható, a középső oszlopban lejjebb találjuk. Ha kész, nyomjuk meg az OK gombot. Ezáltal a három modul minden beállítása elmentődött a részprofilba, de ezeken kívül semmi más nem került mentésre.

A Színtelítettség/Élénkség-et, és a Kimenet élesítését be kell jelölni

A reszprofil-2 nevű részprofilunkat hasonlóan mentjük el mint az előzőt, azonban ennél csak a Színtelítettség/Élénkség-et, és a Kimenet élesítését jelöljük be, a Szín/Tónus korrekció ne legyen bejelölve.

Nézzük meg, hogyan alkalmazzuk profiljainkat.

ART feldolgozási profil Ellenőrizzük le, hogy sikerült-e létrehoznunk mindhárom profilt

A Feldolgozási profilok részben a mappa ikonra kattintva tudjuk megnézni profiljainkat. Ha mindhárom profil létrejött, akkor próbáljuk is ki a profilokat.

A kép feldolgozási profilját állítsuk vissza alapértelmezettre

Menjünk Fájlböngésző nézetbe. Az imént "szerkesztett" fájl bélyegképén nyomjunk jobb gombot, majd a helyi menüben hajtsuk végre a Feldolgozási profil műveletek/Visszaállítás az alapértelmezettre menüpontot.

A feldolgozási profilokat szerkesztés közben kétféleképpen alkalmazhatjuk (hajthatjuk végre).

ART Feldolgozási profilok A Feldolgozási profilok részben a lenyitható listára kattintva és kiválasztva

A Feldolgozási profilok részben a lenyitható listára kattintunk, majd a Profiljaim részben kiválasztjuk a a kívánt profilt (azaz rákattintunk). Ekkor azonnal alkalmazásra kerül a profil.

ART Feldolgozási profilok A Feldolgozási profilok részben a mappa ikonra kattintunk, és kiválasztjuk a listából

Másik lehetőség az, hogy a Feldolgozási profilok részben a mappa ikonra kattintunk, a megjelenő ablakban kiválasztjuk az alkalmazandó profilt, majd a Megnyitás gombra kattintunk.

ART Szín/Tónus korrekció A Szín/Tónus korrekciónál válasszuk ki az Észlelési módot, és a Színárnyalat eltolást állítsuk be 1,4-re

Nyissuk meg képünket ismét szerkesztésre. A Helyi szerkesztés eszközcsoportban aktiváljuk a Szín/Tónus korrekció eszközt, válasszuk ki az Észlelési módot, és a Színárnyalat eltolást állítsuk be 1,4-re. Ennek csak az a szerepe, hogy legyen itt egy olyan korrekciós rétegünk, amelynél változtattunk is valamin. Ha ezt nem tennénk, akkor az ART úgy viselkedne, mintha ez a korrekciós réteg nem is lenne, és nem tudnánk jól kipróbálni profiljainkat.

ART Hozzáfűzési mód Hozzáfűzési módot kapcsoló ikon, amelynek csak a Helyi szerkesztés beállításainak a feldolgozási profil alkalmazása során történő megőrzésénél/felülírásánál van jelentősége

A Feldolgozási profilok rész első ikonja a hozzáfűzési módot kapcsoló gomb (a bal szélső ikon). Ha a gomb lenyomott állapotban van, akkor a profilban található szerkesztési paraméterek hozzá lesznek fűzve az aktuális paraméterekhez. Ha a gomb felengedett állapotban van, akkor a profilban található szerkesztési paraméterek felülírják az aktuális paramétereket. Tehát az aktuális paraméterek elvesznek, csak a profilban találhatókat fogjuk látni.

ART Hozzáfűzési mód Alkalmazzuk a teljes-profil nevű profilunkat a hozzáfűzési mód gomb felengedett állapotában

A teljes profil alkalmazása során minden szerkesztőeszköz minden paramétere a profilban található értéket vette fel. Ez természetesen az eszköz aktív/inaktív állapotára is vonatkozik, mindenre. Ezt le is ellenőrizhetjük, ha számítógép előtt ülünk, és mindezt végigcsináltuk az ART-ban. Mivel a hozzáfűzés gomb felengedett állapotban volt, az Észlelési módú korrekciós rétegünk eltűnt, és csak a profilból betöltött két korrekciós réteget láthatjuk. Két korrekciós rétegünk van, az egyiken az Expozíció-kompenzáció, a másikon a Film fedettség eszköz fejti ki hatását. Az első korrekciós rétegnél láthatjuk, hogy maszk is alkalmazásra került.

ART Előzmények Lépjünk vissza a profil alkalmazása előtti állapotra, ezért az Előzményeknél kattintsunk a Szín/Tónus korrekció sorra

Lépjünk vissza a profil alkalmazása előtti állapotra. Ennek érdekében balra az Előzményeknél kattintsunk a Szín/Tónus korrekció sorra. Jobbra láthatjuk, hogy a profilból betöltött két korrekciós réteg eltűnt, és ismét megjelent a profil alkalmazása előtti állapot. Ha leellenőrizzük, minden eszköznél ezt az állapotot fogjuk látni.

ART hozzáfűzési mód Nyomjuk be a hozzáfűzési mód gombot, majd ismét alkalmazzuk a teljes-profil-t

A fenti ábrán láthatjuk, hogy a korábban létrehozott (nem elmentett) korrekciós rétegünk, amelyhez Észlelési mód, és a Színárnyalat eltolás 1,4 értéke tartozott, megmaradt, és a profilban található két korrekciós réteget hozzáfűzte az ART. Most már láttuk, hogy mi a különbség ha a hozzáfűzési mód gombot bekapcsoljuk vagy kikapcsoljuk. Ennek a gombnak csak és kizárólag a Helyi szerkesztés eszközcsoport eszközeinél van hatása.

ART Előzmények A profilból "visszatöltött" maszkunk ugyanolyan, mint amikor létrehoztuk

Ellenőrizhetjük, hogy maszkunk ugyanolyan maradt, mint amikor létrehoztuk.

Ismét kattintsunk az Előzményeknél az első (legfelső) Szín/Tónus korrekció sorra.

Élénkség beállítása, és Színkiegyenlítő alkalmazása

A Telítettség/Élénkség eszközben állítsuk be az Élénkség értékét 20-ra. Aktiváljuk a Színkiegyenlítőt is, és a "H" csatornánál lenyitva válasszuk a "Kiegyenlítő" lehetőséget. Változtassuk az ábrán látható módon a zöldek színárnyalatát.

ART részprofil A reszprofil-1 alkalmazása után kapott eredmény

Alkalmazzuk a reszprofil-1-et a képre. A fenti ábrán az alkalmazása után kapott eredményt láthatjuk. A részprofilok csak azokra az eszközökre hatnak, amelyek beállításait tartalmazzák. Ezért semmi hatása sem volt a Színkiegyenlítő eszközre. A Telítettség/Élénkség eszköznél viszont láthatjuk, hogy felülíródott az imént létrehozott beállításunk, és a profilban tároltak jutottak érvényre. Az Élénkség csúszka visszaállt 0-ra, a Telítettség felvette a 30 értéket.

ART részprofil A reszprofil-1 alkalmazása után kapott eredmény. A profil alkalmazásakor a hozzáfűzési mód gomb benyomott állapotban volt

Menjünk át a Helyi szerkesztés eszközcsoportba. Mivel a reszprofil-1 alkalmazásakor a hozzáfűzési mód gomb benyomott állapotban volt, ezért az előzőleg létrehozott korrekciós rétegünk megmaradt, és a profilban található két korrekciós réteget hozzáfűzte a meglévőhöz.

Ismét kattintsunk az Előzményeknél az első (legfelső) Szín/Tónus korrekció sorra.

ART részprofil A reszprofil-1 kikapcsolt hozzáfűzési mód gomb melletti alkalmazása után kapott eredmény

Kapcsoljuk ki a hozzáfűzési mód gombot (felülírás mód). Alkalmazzuk a reszprofil-1 profilt. A fenti ábrán láthatjuk, hogy csak a profilba elmentett két korrekciós réteg látható, a profil alkalmazása előtt meglévő korrekciós réteg eltűnt.

Ismét kattintsunk az Előzményeknél az első (legfelső) Szín/Tónus korrekció sorra.

ART részprofil A reszprofil-2 kikapcsolt hozzáfűzési mód gomb melletti alkalmazása után kapott eredmény

A reszprofil-2 részprofil csak a Kimenet élesítésének bekapcsolását, illetve a Telítettség/Élénkség eszközben a Telítettség 30-ra állítását tartalmazta. Mivel Helyi szerkesztés beállítást nem tartalmaz, ezért alkalmazásakor (végrehajtásakor) a hozzáfűzési mód gomb állapota közömbös. A fenti ábrán láthatjuk, hogy alkalmazása után a Kimenet élesítése eszköz valóban aktív (bekapcsolt) állapotba került.

ART telítettség A telítettség is 30-as értékre állítódott

A telítettség is 30-ra állítódott a profil által.

Természetesen sokkal alaposabban is ellenőrizhetjük a profil működését. Például megnézhetjük, hogy az elején alkalmazott beállításaink hogyan változtak a profilok alkalmazásával.

Gyakran használt beállításainkból feldolgozási profilokat (elsősorban részprofilokat) készíthetünk, amelyeket bármikor alkalmazhatunk képeink szerkesztése közben. Például tájképek esetén célszerű egy kis élesítést alkalmazni, valamint esetleg kissé növelni a telítettséget. A reszprofil-2 profilunk pont ezeket tartalmazza. Ha megnyitunk egy nyers tájképet szerkesztésre, alkalmazhatjuk rajta a profilt.

ART részprofil A reszprofil-2 alkalmazása előtt
ART részprofil A reszprofil-2 alkalmazása után

Ha visszatérünk Fájlböngésző nézetbe, profiljainkat egyszerre több nyers "képen" is alkalmazhatjuk. Ehhez ki kell jelölnünk több nyers fájlt, az egyiken jobb gombot kell nyomni, és az alábbiak szerint kell eljárni. Én most csak egy képen fogom alkalmazni a profilt.

Az eddig "szerkesztett" fájl bélyegképén nyomjunk jobb gombot, majd a helyi menüben hajtsuk végre a Feldolgozási profil műveletek/Visszaállítás az alapértelmezettre menüpontot. Nyissuk meg a fájlt szerkesztésre, és az előzőekhez hasonlóan a Helyi szerkesztés/Szín/Tónus korrekciónál válasszuk az Észlelésit, és a Színárnyalat eltolást állítsuk 1,4-re.

ART Színárnyalat eltolás Színárnyalat eltolás beállítása 1,4-re

Válasszuk ki a Fájlböngésző nézetet.

ART részprofil reszprofil-1 alkalmazása a képre

A képen jobb gombot nyomva a helyi menüből kiválasztva (Feldolgozási profil műveletek/Alkalmaz/Profiljaim/reszprofil-1) alkalmaztuk a képre a reszprofil-1 részprofilt. Vegyük észre a fenti ábrán, hogy az Alkalmaz menüpont alatt Részlegesen alkalmaz menüpont is található. Ezt fogjuk majd kissé lejjebb alkalmazni.

Nyissuk meg a fájlt szerkesztésre, és menjünk a Helyi szerkesztés eszközcsoportba.

ART részprofil reszprofil-1 alkalmazása a képre

A fenti ábrán láthatjuk, hogy ezzel a módszerrel a Helyi szerkesztés eszközcsoportban felülírás történik, mert az imént létrehozott korrekciós rétegünk eltűnt.

Ha a profilt Részlegesen alkalmaz menüpont segítségével alkalmazzuk a képre, akkor ez a táblázat jelenik meg, amelyben kiválaszthatjuk, hogy mely szerkesztőeszköz adatait alkalmazza a képre az ART

Beillesztés a Részlegesen alkalmaz menüpont segítségével. Ha ezt a menüpontot alkalmazzuk, akkor a fenti ábrán látható táblázat jelenik meg. A reszprofil-1 három szerkesztőeszköz adatait tartalmazza. Balra fent bejelöltem a Minden lehetőséget, melynek hatására mindegyik szerkesztőeszköz, illetve eszközcsoport elé pipa került. Ez nem probléma, úgyis csak annak a három szerkesztőeszköznek az adatait fogja alkalmazni, amelyet a profil tartalmaz. Jobbra fent a Helyi szerkesztési beállításoknál rákattintottam a Szín/Tónus korrekció előtti pipára, mire az "-" jellé változott. Ez jelzi a hozzáfűzés módot, a pipa pedig a felülírást. Hozzáfűzés módot természetesen csak a Helyi szerkesztési beállítások szerkesztőeszközeinél választhatunk. Tehát Részlegesen alkalmaz esetén lehetőségünk van felülírás és hozzáfűzés mód közül választani, míg az Alkalmaz menüpontnál mindig felülírás történik.

ART Hozzáfűzés mód Hozzáfűzés mód esetén megmaradt a már meglévő korrekciós réteg, és ehhez fűzte hozzá a profilban található kettőt

Hozzáfűzés mód esetén megmaradt a már meglévő korrekciós réteg, és ehhez fűzte hozzá a profilban található kettőt. Ezáltal összesen három korrekciós rétegünk van.

Több képre úgy alkalmazzuk a profilt, hogy kijelöljük a képeket, az egyiken jobb gombot nyomunk, és a menüből az Alkalmaz vagy a Részlegesen alkalmaz menüpont segítségével kiválasztjuk az alkalmazandó profilt.

Az ART nagyszerű lehetősége, hogy a Feldolgozási sorban egy kiválasztott részprofilt alkalmazhatunk a feldolgozandó képre anélkül, hogy a részprofilban lévő adatok belekerülnének az adott kép kísérőfájljába. Ez például olyankor hasznos, ha a Feldolgozási sorba helyezett képeket azonos méretre szeretnénk átméretezni. Ilyenkor a képek kísérőfájlja nem fogja tartalmazni az átméretezést, azaz más alkalommal akár teljes méretű, vagy bármilyen tetszőleges méretű JPEG vagy TIFF képet is készíthetünk belőle.

ART Átméretezés határolókerettel Átméretezés határolókerettel

Készítsünk egy átméretezést tartalmazó részprofilt. Ehhez nyissunk meg egy nyers fájlt szerkesztésre. Menjünk be az Átalakítás eszközcsoportba, aktiváljuk és nyissuk le az Átméretezés eszközt. Alkalmazzuk a 900x900 képpont méretű határolókeretet, a PPI értékét hagyjuk 300-on. A 900x900 képpont méretű határolókeret azt jelenti, hogy a kép hosszabb oldala lesz 900 képpont hosszúságú.

Ezután a Ctrl billentyűt lenyomva kattintsunk a floppy ikonra, adjuk meg a profil nevét, kattintsunk a Mentés gombra. Én a 900x900 nevet adtam.

ART részprofil mentése Az átméretezést tartalmazó részprofil mentése

A megjelenő ablakban jelöljük be az Átméretezést, és kattintsunk az OK gombra.

A részprofil kipróbálásához helyezzünk egy feldolgozott képet a Feldolgozási sorba.

ART Profil kiválasztása Profil kiválasztása

Jelöljük be az Alkalmazza a következő profilt az exportálásnál lehetőséget. A mellette található legördülő listából válasszuk ki az imént elmentett részprofilt. Indítsuk el a feldolgozást. Utána nézzük meg az eredményt.

A JPEG kép mérete 600x900 képpont lett

Az eredményül kapott kép magassága 900, szélessége 600 képpont.

A Feldolgozási sorban alkalmazott profil adatai nem tárolódnak el a kísérőfájlban. Olyan profilt célszerű itt alkalmazni, amelynél nem szeretnénk, hogy adatai a kísérőfájlban eltárolódjanak.

Szerkesztő nézetben a Mentésnél (az előnézeti kép alatt balra a floppy ikon) is rendelkezésre áll ugyanez a lehetőség. Ha az egyik helyen beállítottuk a profil alkalmazását, akkor az ART eltárolja a profil alkalmazásának szükségességét, és legközelebb a Mentésnél vagy a Feldolgozási sor nézetben egyaránt alkalmazni fogja a profilt. Erre figyeljünk, és ha nincs szükség a profil alkalmazására, akkor vegyük ki a jelölést az Alkalmazza a következő profilt az exportálásnál lehetőség elől.


RAW feldolgozás a gyakorlatban - tartalomjegyzék

Az ART szerkesztőeszközei - referencia kézikönyv magyarul

RAW feldolgozás - alapismeretek

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>