2024.12.01
Ebben a részben a mélységélességgel foglalkozunk. Azonos ekvivalens gyújtótávolságú objektívet feltételezve, azonos helyről fotózva, akkor kapunk megközelítőleg azonos mélységélességet, ha az objektíveken azonos ekvivalens rekeszértéket állítunk be. Az ekvivalens rekeszérték az ekvivalens gyújtótávolsághoz hasonló fogalom. Az ekvivalens rekeszértékről az előző részben említett könyvből részletesebben is tájékozódhatunk.
A fenti táblázatban az ekvivalens rekeszértékeket láthatjuk különböző érzékelőméreteknél, azonos ekvivalens gyújtótávolságnál. A táblázat minden egyes sorában az azonos ekvivalens gyújtótávolsághoz tartozó, megközelítőleg azonos mélységélességet eredményező rekeszértékeket láthatjuk. Full frame érzékelőnél a rekeszérték megegyezik az ekvivalens rekeszértékkel.
Például a táblázat első sorában azt láthatjuk, hogy azonos ekvivalens gyújtótávolság esetén M4/3 rendszerben f/0,7 rekeszérték beállításával érhetjük el megközelítőleg azt a mélységélességet, amelyet full frame váz esetén f/1,4 rekesszel tapasztalhatunk. Részletesebben kifejtve: Mindig azonos ekvivalens gyújtótávolságról beszélünk. Például egy 50 mm-es fizikai gyújtótávolságú objektív ekvivalens gyújtótávolsága M4/3 rendszerben 50x2=100 mm. Szintén 100 mm-es ekvivalens gyújtótávolsága van full frame rendszerben a 100 mm fizikai gyújtótávolságú objektívnek. Az M4/3 rendszerben az 50 mm-es objektívvel (100 mm ekvivalens) f/0,7 rekeszértékkel kapunk megközelítőleg ugyanakkora mélységélességet, mint full frame vázon 100 mm-es objektívvel és f/1,4 rekeszértékkel kapnánk.
Az itt leírtak az egészen közeli tartományokra nem vonatkoznak, és a módszer közelítő volta miatt a kiszámoltnál inkább kissé tágabb rekesznyílást állítsunk be a kisebb érzékelős vázon, mint szűkebbet. Ha egyáltalán megvalósítható a kívánt mélységélesség.
A kisebb érzékelőméret a kis mélységélesség elérése szempontjából hátrányosabb, míg nagy mélységélesség elérésére (pl. tájkép, városkép) előnyösebb a full frame-nél.
Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék