2024.01.30
A látószög azt határozza meg, hogy a fényképezőgép előtt lévő térrész mekkora része kerüljön rá a fényképre. A látószöget a képre kerülő szélső fénysugarak által bezárt szög jellemzi, mértékegysége a fok. Általában a képátlóra vonatkoztatott látószög értékét szokás megadni. A látószög függ a képérzékelő méretétől, és az objektív gyújtótávolságától.
Az objektívek látószögét a gyakorlatban ekvivalens gyújtótávolsággal adjuk meg. Azonos ekvivalens gyújtótávolságú objektívek azonos látószögűek. Az objektívek látószögéről bővebben a Fotózásról amatőröknek című könyvben olvashatunk.
Az alábbi ábra a különböző ekvivalens gyújtótávolságú objektívek különböző látószögeit mutatja. Azt figyelhetjük meg, hogy különböző ekvivalens gyújtótávolságú objektívekkel, ugyanarról a helyről fotózva, az előttünk lévő látványnak mekkora része lesz rajta az elkészült képen.
A kisebb gyújtótávolságú objektív látószöge nagyobb, a nagyobb gyújtótávolságúé pedig kisebb. A nagyobb látószögű objektív nagyobb térrészt lát.
Kiszámítottam néhány szokásos fizikai gyújtótávolságú objektív ekvivalens gyújtótávolságát APS-C és M4/3 rendszerben, ezt láthatjuk az alábbi ábrán.
A bal oldali oszlop a fizikai gyújtótávolságokat tartalmazza. Full frame érzékelőnél az ekvivalens gyújtótávolság megegyezik a fizikai gyújtótávolsággal (mert a szorzótényező a 24x36 mm-es érzékelőméret miatt 1). Láthatjuk, hogy full frame-nél kisebb érzékelő esetén az objektívek látószöge eltolódik a tele tartomány irányába (a táblázat soraiban minél kisebb a képérzékelő mérete, annál nagyobb az ekvivalens gyújtótávolság). Ha szeretünk teleobjektívvel fotózni, akkor ez előnyös lehet. A nagy látószögű tartományban azonban ez hátrány. Láthatjuk, hogy a kisebb érzékelőknél egyik gyújtótávolság sem eredményez nagy látószöget (a táblázatban látható 36 mm és 38,4 mm mindössze a legenyhébb nagy látószöget jelenti).
Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék