2024.12.01

A rekesz működtetése

Az élességet mindig maximális rekesznyílásnál célszerű beállítani, mert ekkor a legkisebb a mélységélesség, ezért így lehet a legpontosabban élesre állítani. Az élesség beállítása után kell a szükséges mértékben szűkíteni a rekeszt, majd exponálni. Sokszor nem mindegy, hogy ezeket a műveleteket milyen könnyen, gyorsan és pontosan tudjuk végrehajtani.

A régi objektívek többsége az alábbi háromféle rekeszmegoldás valamelyikével készült:

Manuális rekesz

A rekeszállító gyűrű elforgatásával egyidejűleg változik a rekesznyílás átmérője. Élességállítás előtt teljesen nyitjuk a rekesz, majd az élesség beállítása után beállítjuk a szükséges rekesznyílást. Ez a megoldás lassú, nehézkes.

Előre beállítható rekesz

Talán ez a legalkalmasabb digitális géppel történő fényképezéshez. Legalábbis én legjobban ezt szeretem. Valamilyen módon előre ki lehet választani (be lehet állítani) azt a rekeszértéket, amellyel majd el szeretnénk készíteni a felvételt (előválasztás). Minden ilyen objektíven van egy gyűrű, amelyet ha elfordítunk, akkor egyik végállásban (ütközésig tekerve) a maximális rekesznyílást állítjuk be az élességállításhoz, míg a másik végállásban az előre kiválasztott rekeszértékre szűkítjük a rekeszt, arra az értékre, amelyet előzőleg kiválasztottunk.

Automata beugró rekesz

Eredeti működésmódja szerint be kellett állítani az objektív rekeszállító gyűrűjén a használni kívánt rekeszértéket, azonban a rekesz továbbra is teljesen nyitott állapotban maradt azért, hogy az élesség beállítását maximálisan nyitott rekesznél lehessen elvégezni, majd exponáláskor a fényképezőgép mechanikusan működésbe hozta az objektív rekesz szerkezetét, és a rekesz a felvétel elkészítésének idejére az előzőleg beállított értékre szűkült. A felvétel elkészülte után a rekesz ismét teljesen nyitott állapotba került.

Digitális fényképezőgépnél nincs olyan mechanika, amely az automata beugró rekeszt működtetné, emiatt a rekeszállítást manuálisan kell elvégeznünk. Az élességállítás teljesen nyitott rekesszel történik. Élességállítás után a rekeszállító gyűrűvel be kell állítani a kívánt rekesznyílást. Tulajdonképpen ugyanúgy csináljuk, mint manuális rekesz esetén. Ha van az adott objektíven Auto/Manual kapcsoló, akkor csak ezt a kapcsolót kell átkapcsolnunk a kiválasztott rekeszérték beállításához.

Full frame tükörreflexes digitális váz esetén a tükörre nézve életveszélyes lehet a gépvázba esetlegesen benyúló bármilyen (pl. automata rekesz működtetésére szolgáló) alkatrész. Ilyen váz esetén arra is fokozottan kell ügyelni, hogy az objektív hátsó lencsetagja mennyire lóg be a váz belsejébe, és nem gátolja-e a tükör szabad mozgását. Ilyen vázon emiatt például csak az M42-es objektívek bizonyos típusai használhatók, a többi típus a túlságosan benyúló hátsó lencsetag miatt nem, legyünk nagyon óvatosak, tájékozódjunk a használni kívánt objektívtípus alkalmasságáról!



Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>