2024.12.05

Radioaktív objektívek

Számos 1940 és 1970 között gyártott objektív közelében radioaktív sugárzást mérhetünk. Ennek az az oka, hogy ebben az időben bizonyos optikai üvegfajták tulajdonságait jelentős mennyiségű radioaktív tórium-dioxid adagolásával javították. A tórium-dioxid az emberi szervezetet legjobban roncsoló, nagy tömegű alfa-részecskéket bocsát ki magából. Az alfa-részecske két protonból és két neutronból áll. Levegőn már néhány centiméter távolságot megtéve "elnyelődik", azaz veszélytelenné válik, de bármilyen anyag, akár egy vékony papírlap, vagy az emberi bőr is könnyen elnyeli. Az alfa sugárzás mellett a bomlás során melléktermékek is keletkeznek, mégpedig béta (elektron) sugárzás és röntgensugárzás formájában. Azonban a távolság növekedésével ezek mértéke is drasztikusan csökken, 30 cm-ről már igen kis értékek mérhetők. Az ilyen objektív használata által okozott sugárterhelés nagyon kicsi, meglehetősen hosszú időn keresztül, naponta több órányit kellene használni az objektívet ahhoz, hogy akárcsak egy röntgenfelvételkor elszenvedett sugárterhelést okozzon, vagy meg kellene enni, hogy egészségkárosodás lépjen fel. Tehát nem kell félnünk az ilyen objektívtől. Ha nem tartjuk közel magunkhoz (pl. szemünkhöz), akkor nem jelentenek veszélyt.

Meglehetősen sok sugárzó objektívtípust ismerünk, szinte minden gyártónál előfordult a tórium-dioxid használata. Az is előfordult, hogy egy objektívnek csak bizonyos szériái voltak radioaktívak. Például a Carl Zeiss Jena Pacolar 50mm 1.8 objektív zebra változata a 8552600 sorozatszámig (1964-től 1967-ig) tartalmazott tórium-dioxidot, utána már nem.

Minden objektívet még nem mértek meg, egy listát azonban találhatunk ezen a Camerapedia oldalon. Egy másik leírást és listát Horváth Krisztián oldalán is találhatunk. Ezen utóbbi helyen Krisztián saját mérése szerint biztosan nem radioaktív objektívekről is találhatunk listát.

A tórium-dioxidot tartalmazó lencsék idővel megsárgulnak. A sárgaság nagy részét eltüntethetjük, ha az objektívet huzamosabb ideig UV sugárzásnak tesszük ki, például néhány hétre napfényre tesszük, vagy használhatunk kvarclámpát is. Teljesen nem tűnik el a sárgaság, de a 90%-ától általában sikerül megszabadulni. A maradék sárgaság hatását a RAW feldolgozás során eltüntethetjük (fehéregyensúly beállítása). Egy lencse azonban nemcsak a tórium-dioxidtól lehet sárga, vásárláskor legyünk óvatosak.

1970 után a tórium-dioxidot lantánnal helyettesítették, mert annak sugárzása csak tízezred része a tórium-dioxid sugárzásának.

Nem kell tehát félnünk a tórium-dioxidos objektívektől sem, mert nem jelentenek veszélyt. Aki nagyon fél, az tároláskor csomagolja be néhány réteg alumíniumfóliába és máris megnyugodhat.



Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>