2024.12.06

Néhány régi objektív áttekintése, bevezetés

Néhány objektívről írok azok közül, amelyekkel személyes tapasztalatot szereztem. Tehát itt erősen szubjektív vélemény olvasható. Vannak köztük olyanok is, amelyek nálunk elég ritkák. Túl sokféle objektívről írni nem látom értelmét annak ellenére, hogy ezeken kívül is vannak még figyelemre méltó és elfogadható árú objektívek.

M42-es objektíven a vázhoz M42x1 menettel csatlakozó objektíveket értem. Létezik M42x0,75 menettel rendelkező objektív is, de ez nem terjedt el. Az objektív leírásánál feltüntettem, hogy az én példányom milyen csatlakozású, vannak olyan régi objektívek, amelyeket többféle csatlakozással is gyártottak.

Bár nem túl lényeges adat, de azért feltüntettem néhány objektívnél a mért felbontóképesség-értékeket. Ezek az adatok a legtöbb esetben az időközben megszűnt http://foto.recenzja.pl/ tesztjeiből származnak. A felbontóképesség mérésére korábban nem volt egységes, szabványosított eljárás, mindenki másképpen mért, ezért a különböző módszerrel mért értékek egymással nem hasonlíthatók össze, és az eltérő mérési módszer miatt eltérnek a gyártó által megadott adatoktól is. Az előbb említett lengyel tesztoldal készítői a felbontóképességet a szokásos módon, vonalas tesztábra lefényképezésével mérték, a 24x36 mm-es filmkocka közepén, illetve a sarkokban mérték a felbontóképességet. Az eredmény mértékegysége vonal/mm. A lengyel weboldal mérési eredményei (az azonos mérési módszer miatt) feltehetőleg az egyes objektívek felbontóképessége tekintetében valamennyire egymással is összehasonlíthatók. Ha nem a fenti weboldalról vettem át az adott objektív mért felbontóképesség értékeit, akkor minden esetben feltüntettem a forrást. Nem minden objektívhez találtam tesztadatokat, ezért nincs felbontóképesség-táblázat néhány objektívnél. A felbontóképesség és néhány objektívnél a színhiba mérése minden esetben full frame méretű filmen illetve képérzékelőn történt. Kisebb méretű érzékelővel használva az objektívet, a peremsötétedés mértéke, és a felbontóképesség képsarkok felé történő csökkenése jóval kisebb lesz. Ezt nem fogom az egyes objektíveknél ismételgetni.

Az 50 mm körüli gyújtótávolságú objektívek bizonyos típusainál hivatkozni fogok Horváth Krisztián által elvégzett összehasonlító teszt megállapításaira. A teszt ezen az oldalon olvasható.

Vásárlás előtt mindenképpen nézegessünk teszteket, és a kiszemelt objektívvel készült képeket. Képeket például a flickr.com oldalon bőségesen találhatunk, és ott szűrhetünk objektívtípus szerint is. Ha kevés olyan kép található, amely egy adott típusú objektívvel készült, akkor el lehet gondolkodni azon, hogy vajon miért nem készítettek több képet azzal az objektívvel. Ennek oka lehet az, hogy az objektívből nagyon keveset gyártottak, vagy kevés maradt meg, vagy nagyon magas ára is okozhatja, vagy akár az is, hogy tulajdonságai miatt nem olyan népszerű a fotósok körében, annak ellenére, hogy könnyen elérhető. Ezen az oldalon nézelődve azt is láthatjuk, hogy a mai objektívek nagyságrendekkel népszerűbbek a régieknél.

Az objektívek ismertetésének sorrendje semmiképpen sem minőségi sorrendet takar.

Az itt látható képek mindegyike Canon 350D 8 MP-es, Canon 1100D 12 MP-es, vagy Canon 750D 24 MP-es fényképezőgéppel készült, mindhárom APS-C méretű képérzékelővel rendelkezik. Tehát azt figyelhetjük meg, hogy ilyen érzékelővel hogyan viselkedik az adott régi objektív. A képeken emiatt kisebb lesz a peremsötétedés, és a képsarkok felé történő életlenedés mértéke ahhoz képest, mintha full frame érzékelőt használtam volna.

A mintaképek manipulálatlanok, bizonyos esetekben rájuk kattintva a teljes felbontású eredeti képet is megtekinthetjük.



Régi, manuális objektívek - Tartalomjegyzék

Oldal tetejére

Főoldal


<<< Előző rész
Következő rész >>>