A kreatív üzemmódok segítségével tudjuk teljesen saját kezünkbe venni az irányítást, és ezáltal sokkal inkább kedvünkre való képeket tudunk készíteni, és ki tudjuk küszöbölni az alap módok hibáit. Közös jellemzőjük, hogy alkalmazásukkal sok beállítási lehetőséghez férünk hozzá.
Nézzük meg ismét a Canon fényképezőgép üzemmódtárcsáját, főleg a kreatív üzemmódokat.
Az alábbi részben olvasható, esetlegesen ismeretlen fogalmakról később részletesebben is írok, itt nincs mód az új fogalmak részletes magyarázatára. A legtöbb fényképezőgépen az alábbi kreatív módok (vagy egyszerűbb gépeknél ezek közül egy-kettő) állnak rendelkezése.
A fentieken kívül létezik még két Pentax specialitás, mégpedig az Sv és a TAv mód:
Számos olyan kompakt fényképezőgép létezik, amelyet kifejezetten olyan célközönségnek készítettek, akik nem akarnak megtanulni fényképezni. Az ilyen felhasználókat az segíti, ha mindent a fényképezőgép csinál, nekik ne nagyon kelljen állítgatni semmit. Ilyenek lehetnek például a kis méretű, utazáshoz ajánlott fényképezőgépek, akár 10×-es, vagy ennél is nagyobb zoomátfogással. Az ilyen fényképezőgépeken nincs sokféle üzemmód, általában sok jelenetmód található, és van valamilyen „intelligens automata” mód, és „automata” mód. Intelligens automata mód esetén kevés beleszólási lehetőségünk van, míg a másik automata mód esetén elég sok mindent beállíthatunk, azonban általában a rekeszérték és záridő megválasztásába nem hagy beleszólást a gép, és csak automatikus élességállításra van lehetőségünk. Ezeken a fényképezőgépeken – ha egyéb lehetőség nincs – az „automata” módot tekinthetjük kreatív módnak. Sok paramétert „automata” módban mi magunk is beállíthatunk, és ezen kívül a jelenetmódok között is találhatunk bizonyos szituációkban jól használhatót. Ilyen fényképezőgép birtokában kevesebb a lehetőségünk, de ezekkel is lehet jó képeket készíteni.
A továbbiakban részben azokról a paraméterekről, tényezőkről írok, amelyeket a kreatív módokban mi magunk állíthatunk be.
Fotózásról amatőröknek - tartalomjegyzék